Mimar Kemalettin Moda Merkezi ev sahipliğinde, 21-22 Eylül 2023 tarihinde, ‘Wedding Fashion Week İzmir’  gerçekleştirildi.

Mimar Kemalettin meydanında daha önce görülmemiş bu etkinlikte  gelinliğin , damatlığın ve abiyenin En’leri meydana kurulan podyumda boy gösterdi.

İZFAŞ’ın ve kendilerine bu çalışmalarında destek veren sponsorların da desteğini arkasına alan Dernek , Duman Ajans Fashion Events organizasyonuyla başarılı bir podyum gösterisi sergiledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç SOYER’in ve Saygıdeğer Eşi Neptün  SOYER’in de katılımlarıyla beraber güzel bir etkinlik gerçekleşmiş oldu.

Mimar Kemalettin Moda Merkezinin adını duyurmak ve böyle güzel etkinliklerin devamlılığını sağlamak amacıyla böyle bir adım atıldı. Daha önce de İzmir’e özgü bir boyoz festivali organizasyonu ile güzel çalışmalar yapacağının sinyalini veren dernek üyeleri düzenlenen bu defile etkinliği ile birlikte aynı doğrultuda devam edeceklerinin mesajını vermiş oldu.

Defile’de ürünlerini sergileyen 43 firma eşliğinde ziyaretçilere başarılı bir şov sergilenmiş oldu. 2 defile günününde sonlarında gerçekleştirilen plaket törenleriyle beraber etkinlik son buldu.

Bizler de Wedding Style Türkiye olarak bu tarz yenilikçi çalışmaların her zaman destekçisi olacağımızı bildirmek isteriz. Başarılarının devamlılığını dileriz…


‘Wedding Fashion Week Izmir’ was held on 21-22 September 2023, hosted by Mimar Kemalettin Fashion Centre.

In this event, which has never been seen before in Mimar Kemalettin square, the Best of the wedding dress, groom’s suit and evening dresses appeared on the podium set up in the square.

With the support of IZFAS and the sponsors who supported them in this work, the Association exhibited a successful catwalk show with the organisation of Duman Agency Fashion Events.

With the participation of Mr Tunç SOYER, Mayor of Izmir Metropolitan Municipality and his honourable wife Neptün SOYER, a beautiful event was held.

Such a step was taken in order to announce the name of Mimar Kemalettin Fashion Centre and to ensure the continuity of such beautiful events. The members of the association, who had previously signalled that they would do good work with the organisation of a boyoz event specific to Izmir, gave the message that they would continue in the same direction with this fashion show event.

A successful show was exhibited to the visitors with 43 companies exhibiting their products in the fashion show. At the end of the 2 fashion show days, the event ended with the plaque ceremonies.

As Wedding Style Turkey, we would like to inform you that we will always be a supporter of such innovative works. We wish the continuity of their success …