Düğününde giydiği muhteşem gelinlikle bir masal prensesi gibi güzel ve alımlı gözükmek, bembeyaz gelinliği ile kuğu gibi süzülerek dünya evine girmek her genç kızın hayalidir…

Gelinliğin biçimi, rengi kültürden kültüre değişse de bu giysiye verilen önem çağlar boyu aynı kalmış. Gelinlik günümüzde hala kutsallığını koruyor…

Geçmişten bugüne gelinlikler…

Eski Türkler, gelinlikte kırmızı rengi kullanmışlar. Türklerde, “Al ruhunun” sembolü olan al renk, sonsuzluk ve mutluluk anlamına geldiğinden, düğün günü, aileye saadet getirmesi amacıyla geline kırmızı renkli giysi giydirilirmiş. Eski Türklerden kalma adetlerden biri de gelinliğin bir parçası olan al duvak… Bugün bu gelenek hala uygulanıyor. Al duvak,  kutlu sayılan gelini doğaüstü kötü güçlerin etkisinden korumak için örtülüyor.

Romalılar zamanında gelinler sarı renkli gelinlik giyer, peçe takarlarmış.

Ortaçağda gelinliğin rengi o kadar önemli değilmiş. Kumaşın kalitesi ve gösterişli olması önemliymiş onlar için. Dünyada modern anlamda ilk beyaz gelinlik, 1840 yılında İngiltere Kraliçesi Victoria tarafından düğününde giyilmiş. O tarihten sonra ise moda olarak tüm dünyaya yayılmış.

Osmanlı saray düğünlerine gelince; hanedan soyundan gelinler kırmızı gelinlik giyerken, halktan kişiler, mavi, pembe, mor, kırmızı kumaştan dikilebilen üç etek, bindallı ve şalvarlı gelinlikleri tercih edermiş.

Abdülhamid’in kızı Naim’e Sultanın, Kemalettin Paşa ile evlenirken giydiği beyaz gelinlikle Osmanlı sarayında yapılan bir düğün ile hanedan mensupları arasında gelinlik rengi olarak geleneksel kırmızı renk yerine beyaz tercih edilmeye başlanmış. Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte gelenekselden modern topluma geçiş sürecinde gelinliklerimiz ve kullanılan aksesuarlar değişime uğramış.

Günümüzde gelinlikler,  % 99 oranında beyaz renkli. Beyaz renk segmenti ise  kırık beyaz, inci beyazı, fildişi, krem, ekru, bej renklerini kapsıyor.Gelinlik, moda sektöründe önemli yer tutuyor.

Türkiye, gelinlik ticaretinde ön sıralarda yer alıyor. Ülkemiz, bu alanda uluslar arası pazarlarda ciddi rekabet gücüne sahip ve Avrupa’nın en büyük gelinlik imalatçılarından biri. Özellikle İzmir, Türkiye’deki gelinlik üretiminin % 70’ini karşılıyor. O nedenle, düşlerinizdeki gelinliği almak için uzaklara gitmenize gerek yok.

Siz sadece düğün planlaması yapıp giyeceğiniz gelinliği hayal edin yeter… Arzu ettiğiniz modellerdeki gelinlikleri ülke sınırları içinde kolayca bulabilirsiniz…

Gelinlik seçimi…

 • Gelinlik seçmeye başlamadan önce iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. Bu konudaki rehberiniz internet ve konu ile ilgili yayınlanan dergiler…
 • Bir diğer önemli husus da gelinlik için ayrılan bütçenin net olarak belirlenmesi… Günümüzde ister kiralık ister özel tasarım gelinlik olsun her bütçeye uygun ürün bulmak mümkün. Hayallerinizdeki gelinliği belirlerken düğününüzün nerede olacağı fikrinden yola çıkarak model şeçebilirsiniz. Kır düğünü mü olacak, arkadaşlarınızla plajda bir kutlama mı yapacaksınız ya da iç mekan mı kullanacak ve nikah sonrası after party mi düzenleyeceksiniz?…Tüm bunlara verilen cevaplar sonucu gelinlik modeli seçmek en doğrusu.
 • Söz gelimi, kır düğünü yapılacaksa salaş ve uçuş uçuş etekleri olan sade,     modern bir gelinlik seçip bahar çiçeği gibi sade ve taze görünebilirsiniz…

Düğünde harika görünmenin sırrı vücut tipine en uygun olan ve vücudu orantılı gösterecek modelleri seçmekten geçiyor. Nasıl mı?

 • Örneğin armut vücut tipine sahip bir bayan iseniz A kesim      bir gelinlik tam size göre olacaktır. A kesim gelinlik bel       bölgesinden etek ucuna kadar genişler. Bu  tarzda, geniş      basenler kamufle edilir ve ince bel bölgesi öne çıkar.

Kum saati vücut tipine sahipseniz, balık gelinlik modelleri       tercih edebilirsiniz.

Elma vücut tipim var diyorsanız, yani beliniz kalın   kalçalarınız düz ve   bacaklarınız     inceyse yırtmaçlı       gelinlikler,düz kesim gelinlikler ve A kesim       gelinlikler sizi   hoş gösterecektir.

Beli az kıvrımlı ya da düz olan dikdörtgen vücut tipine     sahip gelinler ise düz        kesim ve iki parçadan oluşan gelinlikleri seçebilirler.

Bugünün gelinlikleri bir harika…

Günümüzün çağdaş gelinliklerinde klasik modellere yeni formlar eklenmiş…

 • Son dönem gelinliklerinin bir kısmında duvak kullanılmıyor. Eskiden duvak kına gecesinden itibaren kendi evine geçene kadar gelinin başında kalırdı. Damat, geline yüz görümlüğü takar ve duvağını açarak yüzünü görürdü. Artık duvak seçimi tamamen geline bırakılmış. Günümüzde bu detay daha çok gelin başı süslemesinde kullanılıyor.
 • Bunun yanı sıra, özellikle bu senenin gelinliklerinin göğüs altı, bel kıvrımı gibi bölgelerinde ufak pencereler yer alıyor.
 • Bir de gelinliklerde kullanılan asimetrik yakalar var. Bunlar, vücudun üstünü öne çıkarmak isteyenler için dizayn edilmiş. Özellikle armut ve dikdörtgen vücut tipine sahip olan gelinler dikkatleri omuz ve göğüs bölgelerine çekerek güzelliklerini tamamlayabilirler.
 • Havalı transparan gelinlikler, dergileri süsleyen son gelinlik trendleri arasında yer alıyor. İnce alt bedeni öne çıkarmak isteyenler bu tarzı seçebilir. Transparan kumaş, gelinliğin neresini isterseniz orada kullanılabiliyor. Tercih size kalmış.
 • Gelinlere prenses edası veren kabarık gelinliklerin modası asla geçmeyecek gibi. Pek çok genç kızın çocukluklarından beri hayallerini süsleyen model bu olsa gerek. Straplez kullanılarak dizayn edilen kabarık gelinlikler hala gözde modeller arasında. Ayrıca, basenlerini örtmek isteyen gelin adayları korseli kabarık etekli gelinlikleri rahatça seçebilir.
 • Fiyonklar gelinliklerde son zamanlarda sıkça tercih ediliyor. Zarif ve romantik görünmek isteniyorsa fiyonk detaylı gelinlik seçilebilir. Fiyonklar, özellikle vücudun dikkat çekmek istenilen yerinde kullanılıyor.
 • Bunlara ek olarak, “ben gösterişli bir gelinlik istiyorum” diyenler hacimli kollara sahip gelinlikleri tercih edilebilir.Malum, günümüzde after party kavramı düğünler kadar popüler oldu. Eğer böyle bir organizasyon istiyorum derseniz o zaman sade yada pullarla, fırfrırlarla bezenmiş küçük beyaz elbiseleri de gelinlik olarak kullanabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra, düğünde kendini rahat ve özgür hissetmek isteyen gelinler için hareket serbestisi sağlayan, kısa etek boyuna sahip yırtmaçlı eteklerle dizayn edilmiş gelinlikler de mevcut…
 • Bunca çeşit arasından gönlünüz ne dilerse seçebilirsiniz.

Gelinlik provasına giderken nelere dikkat edelim?

Gelinlik modelimizi seçtik… Sıra provada…

Yalnız, bu aşamada bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor:

 • Gelinlik seçmeye giderken her şeyden önce hafta içi pek pek kalabalık olmayan saatleri seçmek gerekiyor. Malum, mağaza kalabalık olursa gelinlik denemek çok zor olur, rahatça seçim yapılamaz.
 • Gelinlik provası zahmetli bir iştir. Giyip çıkarması zaman ister. O nedenle evden çıkarken üzerinize size sıkıntı vermeyecek tarzda (tek parça elbise ya da kot bluz gibi)kolaylıkla çıkarıp giyeceğiniz bir giysi giyin.
 • Yanınıza topuklu ayakkabı almayı unutmayın. Gelinliğin boyunun ayarlanması için topuklu ayakkabı giymelisiniz. Mağazalarda topuklu ayakkabı bulunur ama düğünde giyeceğiniz ayakkabınızla prova almak çok önemli.
 • İç çamaşırına dikkat. Tam beden, potluk yapmayan, düğün günü giyeceğiniz çamaşırı yanınıza alın. Bir önerim daha var; straplez sütyen giyin. Bu tip sütyen, hangi model gelinlik olursa olsun mutlaka kolaylık sağlar.
 • Gelinlik provası için muayyen gününüzün olmamasına dikkat edin. Unutmayınız…Vücudunuzda ödem ve şişliğin olmaması giysinin bedeninize tam olarak oturmasını sağlayacaktır.
 • Gelinlik alışverişine mümkün olduğunca az kişi ile gidin. Seçim yaparken kafanız fazla karışmasın…
 • Deneyeceğiniz gelinliklerin lekelenmesi için mümkün olduğunca doğal ve az makyaj yapın…
 • Elif OVAR

Every young girl’s dream; Bridal gown

It is the dream of every young girl to look beautiful and attractive like a fairy tale princess with the magnificent wedding dress she wore at her wedding, and to walk down the aisle by gliding like a swan with her white wedding dress…

Although the shape and color of the wedding dress changes from culture to culture, the importance given to this dress has remained the same throughout the ages. The wedding dress still preserves its sanctity today…

Bridal gowns from past to present…

Ancient Turks used the color red in wedding dresses. Since the color red, which is the symbol of the “Red spirit” in Turks, means eternity and happiness, the bride was dressed in red clothes on the wedding day to bring happiness to the family. Red veil, which is a part of the wedding dress, is one of the customs from the old Turks. Today, this tradition is still practiced. The red veil is covered to protect the blessed bride from the influence of supernatural evil forces.

In Roman times, brides wore yellow wedding dresses and veils.

In the Middle Ages, the color of the wedding dress was not so important. The quality of the fabric and its flamboyance of it were important.

The first white wedding dress in the modern sense in the world was worn by Queen Victoria of England in her wedding in 1840. Since then, it has spread all over the world as a fashion.

As for the Ottoman palace weddings; While brides from the dynasty wore red wedding dresses, commoners preferred wedding dresses with three skirts, bindals and shalwar, which could be sewn from blue, pink, purple and red fabrics.

 1. With a wedding held in the Ottoman palace with the white wedding dress that the Sultan wore when marrying Kemalettin Pasha to Naim, the daughter of Abdulhamid, white was preferred instead of the traditional red color as the wedding dress color among the members of the dynasty. With the foundation of the Republic, our wedding dresses and accessories have changed in the transition period from traditional to modern society.

Today, bridal gowns are 99% white. The white color segment includes off-white, pearl white, ivory, cream, ecru and beige.

Wedding dresses occupy an important place in the fashion industry.

Turkey is at the forefront of the wedding dress trade. Our country has a serious competitive power in international markets in this field and is one of the largest wedding dress manufacturers in Europe. Especially İzmir meets 70% of the wedding dress production in Turkey. Therefore, you do not have to go far to buy the wedding dress of your dreams.

You just need to plan the wedding dress and imagine the wedding dress you will wear… You can easily find the wedding dresses in the models you want within the borders of the country…

Wedding dress selection…

 • Before starting to choose a wedding dress, it is necessary to do sufficient research. Your guide on this subject is the internet and the magazines published on the subject…
 • Another important issue is the clear determination of the budget allocated for the wedding dress… Today, it is possible to find products suitable for every budget, whether for rent or custom-designed wedding dresses.
 • When determining the wedding dress of your dreams, you can choose a model based on the idea of where your wedding will be. Will it be a country wedding, are you going to celebrate with your friends on the beach, or are you going to use the interior and organize an after-party?

For example, if a country wedding is to be held, you can choose a simple, modern wedding dress with shabby and flying skirts and look plain and fresh like a spring flower…

 • The secret of looking great at the wedding is choosing the models that are most suitable for the body type and will show the body proportionally. How you say?

For example, if you are a woman with a pear body type, an A-cut wedding dress will be just for you. The A-line wedding dress expands from the waistline to the hem. In this style, the wide hips are camouflaged and the slim waistline stands out.

If you have the hourglass body type, you can choose fish wedding dresses.

If you say you have an apple body type, that is, if your waist is thick, your hips are straight and your legs are thin, wedding dresses with slits, straight cut wedding dresses and A-cut wedding dresses will make you look nice.

Brides with a rectangular body type with a slightly curved or straight waist can choose straight cut and two-piece wedding dresses.

Today’s wedding dresses are amazing…

In today’s contemporary wedding dresses, new forms have been added to the classic models…

 • Veils are not used in some of the latest wedding dresses. In the past, the veil was kept on the bride’s head from the henna night until she went to her own house. The groom would put on the bride’s face-dress and open her veil to see her face. Now the choice of veil is completely left to the bride. Today, this detail is mostly used in bridal head decoration.
 • In addition, this year’s wedding dresses have small windows in areas such as under the bust and waist folds.
 • There are also asymmetrical collars used in wedding dresses. These are designed for those who want to highlight the upper body. Especially brides with pear and rectangular body types can complement their beauty by drawing attention to the shoulder and chest areas.
 • Cool, transparent wedding dresses are among the latest wedding dress trends that grace the magazines. Those who want to highlight the slim lower body can choose this style. Transparent fabric can be used wherever you want in the wedding dress. The choice is up to you.
 • Fluffy wedding dresses that give brides a princess feel will never go out of fashion. This must be the model that many young girls have dreamed of since their childhood. Fluffy wedding dresses designed using strapless are still among the favorite models. In addition, brides-to-be who want to cover their hips can easily choose corseted fluffy skirt wedding dresses.
 • Bows are frequently preferred in wedding dresses lately. If you want to look elegant and romantic, a wedding dress with bow detail can be chosen. Bows are used especially on the part of the body where attention is desired.
 • In addition to these, those who say “I want a flamboyant wedding dress” can prefer wedding dresses with voluminous sleeves.
 • As you know, the concept of after party has become as popular as weddings today. If you say you want such an organization, then you can use plain or small white dresses decorated with sequins and frills as wedding dresses.
 • In addition, there are wedding dresses designed with slit skirts with short hemlines that provide freedom of movement for brides who want to feel comfortable and free at the wedding.

You can choose whatever your heart desires from among so many varieties.

What should we pay attention to when we go to the wedding dress rehearsal?

We chose our wedding dress model… It’s time for the rehearsal…

However, at this stage, some points need to be considered:

 • When choosing a wedding dress, first of all, it is necessary to choose hours that are not very crowded on weekdays. As you know, if the store is crowded, it will be very difficult to try on a wedding dress, it is not possible to choose comfortably.
 • Wedding dress rehearsal is a laborious task. It takes time to put on and take off. Therefore, when you leave the house, wear clothes that you can easily take off and put on (such as a one-piece dress or denim blouse) that will not bother you.
 • Do not forget to take high heels with you. You must wear heels to adjust the length of the wedding dress. There are high-heeled shoes in the stores, but it is very important to rehearse the shoes you will wear at the wedding.
 • Pay attention to your underwear. Bring full-size, non-potty underwear that you will wear on the wedding day. I have one more suggestion; Wear a strapless bra. This type of bra provides convenience no matter what model wedding dress it is.
 • Make sure you don’t have a specific day for the wedding dress rehearsal. Do not forget… The absence of edema and swelling in your body will ensure that the clothes fit your body perfectly.
 • Go to the wedding dress shopping with as few people as possible to not get confused while choosing…
 • Put on as much natural and less make-up as possible to prevent staining the wedding gowns you will try on.
 • Elif OVAR