‘’Heyecanlanma vakti! 2023 ilkbahar-yaz koleksiyonları moda severler ile buluştu moda ve sanatı birleştiren parçalar bizlere zengin hayal gücü       sunmakta. Sert renkler yerini bebek mavisi, monokrom bejler ve gün batımı tonları gibi yumuşak tonlara bırakıyor.”

İlhamını sürrealizmden alan 2023 ilkbahar yaz koleksiyonları inceleyeceğiz. Moda severler olarak biz bu sezonun başkaldıran notalarına bayıldık. Peki bu sürrealizm ve moda nedir?…

“ Modanın her zaman farklı ve tuhaf olan şeylere karşı sempatisi olmuştur”

İçinden çıktığı toplumun yalnız sanatsal yönünü değil, tüm dünyanın yaşam biçimini, iklim krizlerini, sıkıntılarını uçtan uça yansıtması ile her sezon yeni bir kimlik oluşturan moda haftaları bu sezon hayal ve fantezi dünyasını sürrealizmden ilham alarak biz moda severlere sunuyor.

Bu zor süreçten geçen dünyamızda modanın da bu kadar farklılaşması bizlere moda devi Schiapellia’nin “ZOR ZAMANLARDA, MODA HER ZAMAN AŞIRIDIR” sözlerini hatırlatıyor. Bu sezon birçok markanın görünümlerine baktığımızda gerçeklikten kaçış niteliğinde çılgın, absürt ve gerçeküstücülük etkileri olduğunu görmekteyiz. Bunun sebebi ise tam olarak hepimizin gerçeklikten kaçma isteği. Dünya’yı daha güzel hayal etme isteğimiz. Sıradan algıları ve bilinen doğruları bir kenarı koyarak kıyafetlerin eğlenceli gücünü ortaya koyan bir sezon ile karşı karşıyayız.

“ Sürrealizm ve moda ilk kez ikinci dünya savaşı sonrası belirsizlik döneminde karşımıza çıkmıştır. 2022 yılından sonra tekrar ortaya çıkması biz moda severleri ne kadar derinden yaralasa da kaçamayacağımız gerçekleri yüzümüze vurmakta.” İçinde bulunduğumuz dönemi ve koşulları düşünürsek karşımıza çıkan sürreal tasarımlar bizlere moda sayesinde en azından bir süreliğine dertlerimizi paspasın altına süpürmemize yardımcı oluyor.

VİCTOR ROLF

2023 ilkbahar-yaz sezonunda gördüğümüz Victor Rolf moda evi kadın bedenini bir oyun alanı olarak kullanarak bizleri şok içinde bıraktı. Kadın siluetinden tamamen dışarı çıkan çizgiler ile sürrealizme selam gönderen markaların en başında geliyor. Ters elbiseler kimler tarafından tercih edilir bilinmez ama bir başkaldırı olarak adını bu sezon altın harfler ile  moda haftasına yazdırdığı kesin.

SCHİAPELLİA

Schiapellia ise yıllardır bu çizgide ilerlemekte olmasına rağmen bizi şaşırtmayı başardı. Her sezon gold detaylar ve kadın siluetini çarpıcı bir şekilde gösteren metal detayları ile görmeye alıştığımız moda evi bile tamamen hayvan kafalarından oluşan bir koleksiyon ile moda severlerin karşısına çıkarak bir ters köşe yaptı. Gerçeklik algımızı yok eden bu şovun uzun bir süre konuşulacağı belli. Bir çok ünlü şimdiden giyinmeye başladı bile. Her seferinde kendini bir üst seviyeye çıkartmayı başaran moda evi bize ilerde ne sunacak merakla bekliyoruz.

LOEWE

Loewe ise bu sene genel çizgisinden çıkan moda evlerinden biri oldu ve sürrealizmi bize sunarak baş kaldırısını gösterdi. Abartılı büyük çiçek detayları ile “ her kadın bir çiçektir” sözlerini tüm podyumda estirdi. Her bir detayı kusursuz olan bu moda evi yeni koleksiyonu ile şimdiden bir çok influecer ve ünlülerin göz bebeği olmaya başladı bile.

Sizlere bu sezonun en göz alıcı dokunuşları olan markaları sunsak da sadece bunlarla sınırlı olmayan moda haftası tamamen sürreal dokunuşlar sunan diğer moda evlerini de konuk etti podyumunda.  En çok çiçek detaylarıyla dikkat çeken bir moda haftası sürecinde bu markalardan bazıları Richard Quinn, Lela Rose, Bottega Veneta  (evet yanlış okumadınız bottega bile…) off-white, Roksanda, Chet lo, Prabal Gurung.. bu liste uzar gider…

Kısacası umut her zaman vardır. Modanın da bize sunduğu gibi tüm insanlık olarak bu zor günleri de yine arkada bırakacağımız günlerimiz olacak ve çiçekler açacağız…

Melis Emiroğlu

 

2023 spring-summer collection

Surrealist Revolt

“Time to get excited! 2023 spring-summer collections met with fashion lovers, pieces combining fashion and art offer us rich imagination. Hard colors give way to soft tones such as baby blue, monochrome beige and sunset tones.”

We will examine the 2023 spring summer collections inspired by surrealism. As fashion lovers, we loved the rebellious notes of this season. So what is this surrealism and fashion about?

“Fashion has always had an empathy for the different and the weird”

Fashion weeks, which create a new identity every season by reflecting not only the artistic side of the society, but also the lifestyle of the whole world, climate crises and troubles from one end of the world to another, present the world of imagination and fantasy to us fashion lovers this season, inspired by surrealism.

In our world, which is going through this difficult process, the differentiation of fashion is also a reminder of the fashion giant Schiapellia’s saying that goes:

“ IN HARD TIMES, FASHION IS ALWAYS EXTREME”

When we look at the looks of many brands this season, we see that they have crazy, absurd and surrealistic effects as an escape from reality. The reason for this is precisely the desire we all have to escape from reality and our desire to imagine the world more beautiful. We are facing a season that reveals the fun power of clothes by putting aside ordinary perceptions and known truths.

“Surrealism and fashion first appeared in the period of uncertainty after the second world war. Its re-emergence after 2022 reveals the truth that we, fashion lovers, cannot escape, no matter how deeply it hurts us.”

If we think about the period and conditions we are in, the surreal designs that we come across help us to sweep our troubles under the mat, at least for a while, thanks to fashion.

 VICTOR ROLF

Victor Rolf fashion house, which we saw in the spring-summer 2023 season, left us in shock by using the female body as a playground. It is one of the leading brands that salutes surrealism with its lines that come out completely from the female silhouette. It is not known who prefers the reverse dresses, but as a rebellion, it is certain that they have written their name in the fashion week with golden letters this season.

SCHIAPELLIA

Although Schiapellia has been advancing in this way for years, even the fashion centre which we are accustomed to seeing filled with golden details and metal details that depict the female figure with striking imagery every season, has caught fashion lovers off guard by appearing before them with a collection consisting entirely of animal heads. It is clear that this show, which destroys our perception of reality, will be talked about for a long time. Many celebrities have already started dressing up from this collection. We look forward to what this fashion house, which succeeds in taking itself even further to the next level each and every time, will offer us in the future.

LOEWE

Loewe, on the other hand, became one of the fashion houses that changed their usual attitude this year and showed its rebellion by presenting their take on surrealism to us. With their exaggerated large flower details, they hinted at the words “every woman is a flower” on the podium and got their message across the viewers. This fashion house, whose every detail is perfect, has already started to be the center of attention of many influencers and celebrities alike with this collection.

Although we present you the brands with the most eye-catching touches of this season, the fashion week, which is not limited to these, hosted other fashion houses that offer completely surreal touches too. The brands include, Richard Quinn, Lela Rose , Bottega Veneta – You heard thet right, even bottega- off-white, Roksanda, Chet lo, Prabal Gurung… this list goes on. In short, there is always hope, as fashion offers us, we will have days when we leave these difficult days behind as all humanity and we will bloom…

Melis Emiroğlu