Bu yıl, National Bridal Market Chicago fuarının Mart edisyonu İrlandalıların bayramı olan Saint Patrick günü ile aynı hafta sonuna denk geldi ve bu durum hem şehirde hem de fuarda hareketliliği arttırdı. Her yıl 17 Mart’ta kutlanan ve yeşil giyinme ve eğlenme zamanı olarak bilinen bir bayram olan Saint Patrick Günü’nün sembolü İrlanda’nın yoncasının rengi olduğu ve baharın geldiğini hatırlattığı için“yeşil renk”  olmuştur. Bu günde üç yada dört yapraklı yonca bulmak, yeşil kıyafetler giymenin uğur getirdiğine inanılıyor.

Amerika’daki moda ve gelinlik endüstrisindeki en önemli etkinliklerinden biri olan National Bridal Market Chicago Fuarı Mart edisyonunda en yeni trendleri ve koleksiyonlarını sergilemek için ulusal markalarının yanı sıra Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen gelinlik markaları, gelinlik tasarımcıları, moda evleri  ve aksesuar markaları da yer aldı. Geçen yıl Ağustos ayında ilk kez katıldığımız NBM Chicago Fuarı’nın Mart edisyonuna Sima Couture Kapaklı 88. Sayımız ile katıldık.

Dünyanın pek çok ünlü markasının yanı sıra 88.sayı kapak konuğumuz  Sima Couture’ün de şık bir stantla katılımcı olduğu fuarda  tanıdığımız markalardan Dovita Milano ve Madam Burcu da yine yer aldı ve fuara katılan tüm markalar fuardan güzel dönüşler aldığını belirttiler.

Yoğun bir ilgi alan fuar kapsamında çeşitli moda gösterileri, yarışmalar ve seminerler de  düzenlendi. Bu yıl, fuarın Saint Patrick gününe denk gelmesi, fuar katılımcılarına ve ziyaretçilerine, şehirdeki kutlamalara da katılma fırsatı sağladı. Bu sayede, fuarın getirdiği hareketliliğe, şehrin renkli ve canlı kutlamaları da eklenmiş oldu.

National Bridal Market Chicago

This year, the March edition of the National Bridal Market Chicago fair coincided with the Irish holiday Saint Patrick’s day on the same weekend, which increased the activity both in the city and in the fair. The symbol of Saint Patrick’s Day, a holiday celebrated on March 17th every year and known as the time to dress green and have fun, has become the “green color” because it is the color of Ireland’s clover and reminds that spring has come. It is believed that finding a three or four leaf clover and wearing green clothes on this day brings good luck.

National Bridal Market Chicago Fair March edition, one of the most important events in the fashion and wedding dress industry in America, included national brands as well as wedding dress brands, wedding dress designers, fashion houses and accessory brands from various countries of the world to showcase the latest trends and collections. We participated in the March edition of NBM Chicago Fair, which we attended for the first time in August last year, with our 88th Issue with Sima Couture Cover.

In addition to many famous brands of the world, our 88th issue cover guest, Sima Couture, also participated in the fair with a stylish stand, and among the brands we know, Dovita Milano and Madam Burcu also took part and all the brands participating in the fair stated that they received good returns from the fair.

Various fashion shows, competitions and seminars were also held within the scope of the fair, which attracted great interest. This year, the fair’s coinciding with Saint Patrick’s Day gave exhibitors and visitors the opportunity to participate in the celebrations in the city. In this way, the colorful and lively celebrations of the city were added to the activity brought by the fair.