Bağışıklık…

Özellikle havaların soğumaya başladığı şu günlerde sık sık duyduğumuz bir kelime.

Bağışıklık kelimesinin dilimizde tıp terimi olarak kullanılması 1941 yılına dayanıyor. Türk Dil Kurumu’nun Türkçe sözlüğünün ilk baskısında terim, “muaf” ve muafiyet” kelimelerinin karşılığı olarak yer almış.

Günümüzde hastalıktan korunma, direnç anlamına gelen “bağışıklık”, yaşamımızda önemli bir yere sahip.

İnsan vücudunda, enfeksiyon, virüs, bakteri ve diğer zararlı etkenlere karşı korunmak için tasarlanmış özel bir donanım yer alıyor. Bu sistemin adı bağışıklık sistemi…

Sistem, zarar vermesi olası maddelerin vücuda girmesine engel olduğu gibi, hali hazırda vücutta bulunan toksik organizmaların daha fazla yayılmasını önlemekle yükümlü.

Yani, nezle ya da grip gibi hastalıklardan, ölümcül olabilecek pek çok hastalığa karşı adeta bir bariyer oluşturuyor bağışıklık sistemi.

Vücudumuzun doğal koruyucusu olan bağışıklık sisteminin tüm bunları yapabilmesi için bize de görev düşüyor.

Sağlam bağışıklık sistemi, toplumun genel sağlık ve refahının temeli… Enfeksiyonlarla savaşma yeteneği, kişinin yaşam kalitesini artırıyor ve hastalıkların yayılmasını engelliyor. O nedenle, gündelik yaşamımızda özellikle de bu soğuk havalarda hastalanmamak adına bu koruyucu sistemimizi güçlendirmemiz gerekiyor.

Bağışıklığımız ne zaman zayıflıyor? Gelin önce bu konuyu ele alalım.

Yeterince uykunuzu alamıyorsanız, beslenmenize dikkat etmiyor, bol alkol ve sigara tüketiyor, olur olmadık ilaçları kulaktan dolma bilgilerle kullanıyorsanız bağışıklık sisteminiz tehlikeye girmeye başlıyor. “Ben pek hareket etmem, yürüyüş yapmayı sevmem” gibi şeyler de söylüyorsanız durum daha da vahim.

Bu koşullara uzun süreli maruz kaldığınızda sağlığınızla ilgili birtakım sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Mesela, nezle ya da grip oluyor ama bir türlü iyileşemiyorsunuz. Tam bitti derken kısa bir süre sonra yeniden burnunuz akmaya başlıyor. Halsizlik içinde kıvranıyorsunuz. İshal ya da kabız yakanızı bırakmıyor. Yaralarınız, uzun zamanda iyileşiyor. Gün boyu yorgun hissediyor, bir şeyler yapmak için yeterli enerji bulamıyorsunuz.

Bu koşullar, bağışıklık sisteminizin işlevini yerine getiremediğinin en açık göstergeleri.

 

Vücudumuzun doğal bariyeri olan bağışıklığımızı korumak hatta güçlendirmek için neler yapalım?

Her şeyden önce sağlıklı beslenmeniz gerekiyor. Her besin farklı yönüyle insan vücuduna katkı sağlar. O nedenle dengeli beslenmelisiniz. Yani her besinden yeterli düzeyde almalısınız. Bağışıklık sistemi için olmazsa olmaz konumdaki C, B12 vitaminleri, folik asit, çinko ve magnezyum gibi vitamin ve mineralleri içeren yiyecekleri tüketmelisiniz. İşte, bu vitamin ve minerallerin hangi besinlerde olduğunu gösteren işinize yarayacak mini bir liste:

C Vitamini (Askorbik Asit):

 • Portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi narenciye meyveleri
 • Yeşil biber, kırmızı biber, kuşburnu gibi sebzeler
 • Brokoli, ıspanak, karnabahar gibi yeşil yapraklı sebzeler
 • Çilek, ahududu, böğürtlen gibi meyveler

B12 Vitamini (Kobalamin):

 • Et (özellikle kırmızı et)
 • Balık (örneğin somon, sardalye, ton balığı)
 • Süt ve süt ürünleri (süt, yoğurt, peynir)
 • Yumurta
 • Bazı tahıllar ve bitki bazlı sütler (B12 vitamini eklenmiş olanlar)
 • Folik Asit (Folat): Koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, lahana, pazı)
 • Nohut, mercimek, fasulye gibi baklagiller
 • Portakal suyu, muz gibi meyveler
 • Karaciğer
 • Yumurta
 • Tam tahıllı ürünler (tam buğday ekmeği, tam buğday makarnası)
 • Yumurta, fındık ve fıstık gibi bazı kuruyemişler

Çinko

Kırmızı et, deniz ürünleri, kabak ve ay çekirdeği, süt ve süt ürünleri, yulaf nohut, mercimek, fasulye

Magnezyum

Badem, balık, fındık, kabak çekirdeği, muz, ıspanak, tam tahıllı ürünler…

Tüm bunlara ek olarak bağışıklığınızı güçlendirecek sarımsağı listeye ekleyebiliriz. Ayrıca, şeker ve unu mümkün olduğunca minimal düzeyde tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

Bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyan diğer bir unsur da “Su” dur. Mümkün olduğu kadar bir gün içinde 2 litre su içiyor olmanız vücudunuzdaki atıkların atılmasına ve en önemlisi de hastalığa yol açan bakteri ve virüslerin etkisinin azalmasına yol açacaktır.

Tabii bu arada trans yağ dediğimiz insan sağlığı için büyük tehlike oluşturan yağların kullanıldığı, marketlerde satılan hazır, paketlenmiş ve işlem görmüş gıdalardan uzak durmalısınız. Bu, sadece bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesi için değil aynı zamanda DNA yapınızın bozunuma uğramaması için önemli. Örneğin işlem görmüş markalı meyve suları yerine evde sıkacağınız portakal suyunu içmek ömrünüze ömür katacaktır.

Ve spor…Dozunda, yaşa göre yapılan her derde deva aktivite…

Dengeli yapılan spor her şeyden önce vücudu enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale getirebilir. Bu, virüsler ve bakterilere karşı daha iyi bir savunma mekanizması anlamına gelir. Egzersiz, bağışıklık hücrelerini harekete geçirir ve dolaşımdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır. Bu, vücudu patojenlere karşı daha iyi korur. Ayrıca, egzersiz, kan dolaşımını artırır ve oksijenin vücudun her köşesine ulaşmasını sağlar. Bu, hücrelere daha fazla besin ve oksijen sağlayarak bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Spor yapın derken öyle spor salonlarına gidilip tonlarca para dökülerek yapılan sporu düşünmeyin… İnanın, günde yarım saat kadar bile olsa yapacağınız spor size çok şey katacaktır.

Bağışıklığımızı korumanın bir diğer yolu da yeterli uyku uyumak…Yetersiz uyku, stres hormonlarının artmasına neden olur. Bu, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratır. İyi bir uyku, stresinizi de azaltır. Bunun yanı sıra, uyku sırasında vücut, hücre onarımı ve yenilenmesi için fırsat bulur. Vücut, patojenlere karşı daha iyi bir şekilde hazırlanır.

Bağışıklığı korumak için yapılması gereken şeyler arasında el yıkamayı da sayabiliriz. Gün içinde o kadar çok ortama giriyor, o kadar çok kişiyle karşılaşıyoruz ki enfeksiyon riski ile karşı karşıya olduğumuzu fark edemiyoruz. İşte bu gerçeği göz önüne alarak el yakmayacak sıcaklıkta su ve sabunla elleri yıkamak kişisel koruma alanımız için önem taşıyor.


WHAT TO DO TO PROTECT THE IMMUNE SYSTEM?

Immunity

It is a word we often hear, especially these days when the weather is getting colder.

The use of the word immunity as a medical term in our language dates back to 1941. In the first edition of the Turkish dictionary of the Turkish Language Association, the term was included as the equivalent of the words “exempt” and “exemption”.

Today, “immunity”, which means protection from disease and resistance, has an important place in our lives.

In the human body, there is a special equipment designed to protect against infections, viruses, bacteria and other harmful factors. The name of this system is the immune system.

The system is responsible for preventing the entry of potentially harmful substances into the body, as well as preventing the further spread of toxic organisms already in the body.

In other words, the immune system creates a barrier against many potentially fatal diseases such as colds or flu.

In order for the immune system, which is the natural protector of our body, to do all these, we also have a duty.

A healthy immune system is the basis of the general health and well-being of society… The ability to fight infections improves the quality of life and prevents the spread of diseases. Therefore, we need to strengthen this protective system in our daily lives in order to avoid getting sick, especially in this cold weather.

When does our immunity weaken? Let’s address this issue first.

If you do not get enough sleep, do not pay attention to your diet, consume plenty of alcohol and cigarettes, and use medicines with hearsay information, your immune system starts to be compromised. If you also say things like “I don’t move much, I don’t like to walk”, the situation is even worse.

When you are exposed to these conditions for a long time, some problems with your health begin to emerge. For example, you catch a cold or flu, but you cannot get better. Just when you think it is over, your nose starts to run again after a short while. You are writhing in weakness. Diarrhoea or constipation haunts you. Your wounds take a long time to heal. You feel tired all day long and do not have enough energy to do anything.

These conditions are the clearest indicators that your immune system is not functioning properly.

What should we do to protect and even strengthen our immunity, which is the natural barrier of our body?

First of all, you need to eat healthy. Each food contributes to the human body in different ways. Therefore, you should have a balanced diet. In other words, you should get enough of each nutrient. You should consume foods containing vitamins and minerals such as vitamins C, B12, folic acid, zinc and magnesium, which are essential for the immune system. Here is a mini list that will be useful for you, showing which foods contain these vitamins and minerals:

Vitamin C (Ascorbic Acid):

– Citrus fruits such as orange, lemon, tangerine, grapefruit

– Vegetables such as green pepper, red pepper, rose hips

– Green leafy vegetables such as broccoli, spinach, cauliflower

– Berries such as strawberries, raspberries, blackberries

Vitamin B12 (Cobalamin):

– Meat (especially red meat)

– Fish (e.g. salmon, sardines, tuna)

– Milk and dairy products (milk, yoghurt, cheese)

– Egg

– Some cereals and plant-based milks (with added vitamin B12)

– Folic Acid (Folate): Dark green leafy vegetables (spinach, kale, chard)

– Legumes such as chickpeas, lentils, beans

– Fruits such as orange juice, bananas

– Liver

– Egg

– Whole grain products (whole wheat bread, whole wheat pasta)

– Some nuts such as eggs, hazelnuts and peanuts

Zinc

Red meat, seafood, pumpkin and sunflower seeds, milk and dairy products, oats, chickpeas, lentils, beans

Magnesium

Almonds, fish, hazelnuts, pumpkin seeds, bananas, spinach, whole grain products…

In addition to all these, we can add garlic to the list to strengthen your immunity. Also, make it a habit to consume sugar and flour as minimally as possible.

Another vital element for the immune system is “Water”. Drinking 2 litres of water in a day as much as possible will lead to the elimination of wastes in your body and most importantly, it will reduce the effect of bacteria and viruses that cause disease.

Of course, in the meantime, you should stay away from ready-made, packaged and processed foods sold in the markets, where trans fats are used, which pose a great danger to human health. This is important not only for strengthening your immune system but also for preventing the degradation of your DNA structure. For example, drinking orange juice that you will squeeze at home instead of processed branded fruit juices will add life to your life.

And sports…A panacea activity in dosage, according to age…

Above all, balanced sport can make the body more resistant to infections. This means a better defence mechanism against viruses and bacteria. Exercise activates immune cells and increases the number of circulating white blood cells. This better protects the body against pathogens. In addition, exercise increases blood circulation and ensures that oxygen reaches every corner of the body. This helps the immune system to function better by providing more nutrients and oxygen to the cells. When I say exercise, don’t think of going to gyms and spending tons of money… Believe me, even half an hour of exercise a day will add a lot to you.

Another way to protect our immunity is to get enough sleep…Insufficient sleep causes an increase in stress hormones. This has a negative effect on the immune system. A good sleep also reduces your stress. In addition, during sleep, the body finds the opportunity for cell repair and regeneration. The body is better prepared against pathogens.

Hand washing is one of the things that should be done to maintain immunity. During the day, we enter so many environments and meet so many people that we do not realise that we are at risk of infection. Considering this fact, washing hands with soap and water at a temperature that does not burn hands is important for our personal protection area.