1971 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nü okudu. Televizyon, TRT kanalları için program metinleri, senaryolar yazdı. Tömer Dil Öğretim Merkezi ve çeşitli kamu kurumlarının yayın organlarında senarist ve yapımcı olarak görev yaptı. Hayatın güzelliklerine ayna tutan yazılarına bloğunda, sosyal medya sayfasında ve çeşitli dergilerdeki köşelerinde devam etmektedir. Evli ve üç çocuk annesidir. “Anadolu Kokulu Kadınlar” adlı öykü kitabının yazarıdır…

■ WEDDİNG STYLE_ Dergimizin kuruluş zamanlarından beri bizimlesiniz, yazarımızsınız… Gerek moda yazılarınızla, gerekse hayatın içinden yazılarınız ve gezi yazılarınızla -ki buna son dönemlerde karavan gezi yazıları da eklendi dergimizi renklendiriyorsunuz. Yazma serüveniniz nasıl başladı?

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ Öncelikle teşekkür ediyorum. Wedding Style’ın yeri benim için çok özel. Her sayıda aynı heyecanla, severek cümleler kuruyorum. Gerek moda, gerek tarih ve gerekse gezi yazılarıyla yer alıyorum. Son yıllarda kısa süreli de olsa ailecek karavan gezileri yapıyoruz. Bu gezilerdeki gözlemlerimi dergimizde ve instagram sayfamda paylaşıyorum… Yazma serüvenime gelince, aslında bu güzel serüven, kitaplarla tanışmamla başladı diyebilirim. İlkokula başladığım sene, yazmayı söküp, cümleler kurmaya başladıktan, sonra Türkçe kitaplarındaki okuma parçaları ilgimi çekti. Baştan sona belki defalarca okumuşumdur çocuk halimle. Okumam geliştikçe çocuk kitaplarıyla tanıştım. Ardından okulda verilen kompozisyon ödevleri, onları zorlanmadan severek yazmam… Bulduğum her yazılı şeyi okumaya hevesli olmam… Üniversite yıllarına kadar kelimelerle aram hep iyiydi. İletişimle ilgili bir üniversitede, alanında iyi hocalardan da eğitim alınca yazmaya merakım daha da arttı. Küçük öyküler yazıyordum ama kendim için… Yakın arkadaşlarıma okutuyordum, öyle bir yerlere göndermeye cesaret edemiyordum. Sonra TRT’de staja başlamam, hemen ardından programlara metin yazma dönemimle hayatımın akışı tamamen yazmak üzerine kuruldu. Burada Dergimizin de Baş Yazarı Sayın Yavuz Tarakçıoğlu’nu anmadan olmaz. Televizyon metin yazarlığı serüvenimde, cümlelerimde emeği büyüktür. Televizyon program yazarlığına zaman içinde radyo program yazarlığı, dergi, reklam metin yazarlığı gibi dallar da eklendi. Tabii bu süreç içinde anneliği de yaşadım, üç çocuk büyüttüm. Önceleri turuncu bir daktilom vardı; o, benim yazma arkadaşımdı, yıllar içinde bilgisayarım yanımdan ayrılmaz oldu. Kalemim, kâğıdım hep olur çantamda, başucumda, masamda. Yavuz Hocam “Akıl unutur, kalem unutmaz evladım, söz uçar yazı kalır” der arada. Bu bilgiyi kulağıma küpe yapmışım… Gördüğüm şeyleri not almaya çalışırım. Aklıma düşen bir öykünün ilk cümlelerini, bir şiirin dizesini. O an ne düşerse gönlüme işte… Son yıllarda, telefonumun not yazma bölümü çok işime yarıyor.

■WEDDİNG STYLE_ Biraz da ilk kitabınız “Anadolu Kokulu Kadınlar” ı konuşalım. Bu bir öykü kitabı… Nasıl ve ne amaçla yazdınız?

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ Evet, içinde ülkemin değişik kesimlerinden kadınların yaşamına ayna tutan öyküler var. Her konuda yazmayı seviyorum elbet ama kadın konusunda hassasım. Wedding Style da kadın odaklı bir dergi. Yıllardır “İlk kitabım kadın öykülerinden oluşmalı” diyordum. Kadınların hayatın içinde yaşadıkları zorluklara, çilelere dikkat çekmek, bu konularda farkındalık oluşturmaktı amacım.

Bu hayalim gerçek oldu. Kitap daha matbaadan çıkar çıkmaz harflerinin mürekkebi kurumadan 12.Kocaeli Kitap Fuarı’nda, ardından Sirkeci Garı’ndaki 11. Uluslar arası Dergi Fuarı’nda imza gününe katıldım. Öykülerle ilgili okurlarımdan güzel dönüşler alıyorum. Bu da beni mutlu ediyor.

■ WEDDİNG STYLE_Dergi yazarlığı mı, köşe yazarlığı mı, bloğunuzdaki hayatın içinden yazılar mı? Yoksa öyküler yazmak mı?

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ Aslında hepsi ayrı keyif veriyor diyebilirim. Her nerede yazarsam yazayım ana amacım, Türkçe’yi, dilimizi elimden geldiğince doğru bir şekilde yaşatmak ve aktarmak. Bunu nerede başarabiliyorsam orada mutluyum. Elbette bir kitap ortaya çıkarmak çok özel bir duygu. Kalıcı bir eser bırakıyorsunuz sonuçta… Ana dilinizin aktarımına, kalıcılığına hizmet ediyorsunuz… Sosyal medyada, instagram sayfamda yazmayı da çok seviyor ve önemsiyorum. Çünkü orada yazdığım bir cümle bazen hiç tanımadığım dünyanın ta öte ucundan bir gönüle iyi gelebiliyor. Ve oradan okuyucum bana yazıyor: “Bugün çok mutsuzdum, bu cümlenizi okudum, sanki benim için yazmışsınız gibi, öyle iyi geldi ki…” Bundan daha güzel bir duygu olabilir mi? Böyle cümleler beni öyle duygulandırıyor ki bazen oturup ağlıyorum, şükrediyorum. Yazmak eylemi insanı şifalandırıyor… Yazdıkça iç sesinizi rahatlatmış oluyorsunuz ve cümlelerinizin başka yüreklere dokunduğunu görmek de geri dönüp tekrar sizi güzel enerjilerle dolduruyor. O enerji ve birikimle tekrar oturuyorsunuz bilgisayarın başına.

■ WEDDİNG STYLE_ Nasıl yazıyorsunuz? Özellikle seçtiğiniz bir zaman ve bir ritüeliniz var mı? DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ Eskiden her ortamda yazabilirdim. Belki biraz mecburiyetten… Çocuklar küçükken ve ilgi beklerken, ister istemez bulduğum her fırsatta, ortamda yazmak durumundaydım. Bu belki de benim için bir avantaj oldu zamanla. Şimdilerde çocuklarım büyüdü, kendime ayırdığım zamanlarım fazlalaştı. Sabah gün doğumundaki sessizlikte, bahçede ağaç altında, akşam el ayak çekilince saatler benim için kıymetli. Kendime ait bir odam yok ama çalışma masam benim özel alanım gibi. Ayrıca evimin mutfağında, bazen küçük bir kafede, karavanın içinde seyahat ederken, her yerde yazabilirim. Yeter ki o duygu gelsin, cümleler yazılalım diye bekleşsin kafamın içinde…

Her ne yazarsam yazayım, başına oturunca niyet ediyorum. Yazdığım cümlelerin insanlara fayda sağlamasına, şifa olmasına… Tabii çok okunmasını da gönülden diliyorum… Sonra başlıyorum tuşlara basmaya…

■ WEDDİNG STYLE_ Biraz da ne tür kitaplar okuduğunuzdan konuşalım, hangi yazarları tercih ediyorsunuz?

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ Gençlik yıllarımda, açıkçası okuma açlığı mı desem, hevesi mi ne bulursam okumaya çalışıyordum. Ama zamanla okuma için ayırdığım vakitler kıymetlenince seçici olmak durumunda kaldım. Birkaç kitabı aynı anda okumayı seviyorum. Çantamda, evin değişik odalarında farklı kitaplarım olur. Bazen ihtiyaç olursa hepsini bırakıp başka kitaba yönelirim. Klasikleri tekrar dönüp okuduğum oluyor; yıllar önce okuduğum bir kitabı ikinci, üçüncü kez bazen… Şimdilerde adı çok duyulmayan ama kalemi kuvvetli yazarların kitaplarına yöneldim. Farklı kültürlerden yazarların kitaplarını okumaktan keyif alıyorum. Fırsat buldukça edebiyat dergilerini takip ediyorum.

■ WEDDİNG STYLE_ Okumak mı yazmak mı? Son olarak bu konuda bir şeyler söylemek ister misiniz?

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ Okumak ve yazmak birbirini besleyen şeyler. İkisi de biz insanlar için hayatın içinde olmazsa olmaz bana göre. Hava gibi, su gibi ihtiyaç. Elbette hayat şartları zor, geçim derdi hepimizde var. Ancak ne olursa olsun, gün içinde, molalarda, gece yatmadan önce, ne bileyim herkesin biraz zamanı mutlaka vardır. Böyle zaman aralarında elimize alıp, birkaç sayfa da olsa okuyacağımız bir kitabımız bulunmalı mutlaka. Onu bitirince yenisine merhaba demeliyiz. Hatta bir defterimiz, kalemimiz dursa bir köşede. Kendimiz için yazsak. İçimizi döksek. Bunu deneyenler ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır. Bazen birkaç cümle, kelime, ne olursa işte… Eminim herkese iyi gelecektir bu…


AN AUTHOR – DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU WOMEN WITH A BOOK-ANATOLIAN SMELL

SHE WAS BORN IN 1971 IN ANKARA. SHE STUDIED AT ANKARA UNIVERSITY, FACULTY OF COMMUNICATION, DEPARTMENT OF RADIO, TELEVISION AND CINEMA. SHE WROTE PROGRAM TEXTS AND SCRIPTS FOR TELEVISION AND TRT CHANNELS. SHE WORKED AS A SCREENWRITER AND PRODUCER IN TÖMER LANGUAGE TEACHING CENTER AND VARIOUS PUBLIC INSTITUTIONS’ PUBLICATIONS. SHE CONTINUES HER ARTICLES THAT MIRROR THE BEAUTIES OF LIFE IN HER BLOG, SOCIAL MEDIA PAGE AND COLUMNS IN VARIOUS MAGAZINES. SHE IS MARRIED AND HAS THREE CHILDREN. SHE IS THE AUTHOR OF THE STORY BOOK “ANATOLIAN FRAGRANT WOMEN”…

■ WEDDING STYLE_ You have been with us since the founding of our magazine, you are our author… You enliven our magazine with your fashion articles, your life articles and travel articles, which have recently been added to caravan travel articles. How did your writing journey begin?

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ First of all, thank you. Wedding Style’s place is very special to me. I write sentences with the same enthusiasm and love in every issue. I take part in fashion, history and travel writings. In recent years, we have been making family caravan trips, albeit for a short time. I share my observations from these trips in our magazine and on my Instagram page. As for my writing adventure, I can actually say that this beautiful adventure started with my introduction to books. In the year I started primary school, I was interested in reading passages in Turkish books after I got writing down and started to form sentences. I used to read them from beginning to end, maybe many times, as a child. As my reading improved, I became acquainted with children’s books. Then, the composition assignments given at school, I wrote them without difficulty… My eagerness to read every written thing I find… I was always good with words until my university years. My interest in writing increased even more when I received training from good professors in a communication-related university. I was writing short stories but for myself… I was having my close friends read it, I didn’t dare to send it to such places. Then I started my internship at TRT, and right after that, with the period of writing texts for the programs, the flow of my life was completely based on writing.

It cannot be done here without commemorating the Chief Author of our Journal, Mr. Yavuz Tarakçıoğlu. He has a great influence on my television copywriting adventure and my sentences. In time, branches such as radio program writing, magazine and advertising copywriting were added to television program writing. Of course, I also experienced motherhood during this process, I raised three children. I used to have an orange typewriter; it was my writing buddy, over the years my computer has been inseparable from me. I always have my pen and paper in my bag, at my bedside, on my desk. My teacher Yavuz says, “The mind forgets, the pen does not forget, my son, the words fly away, the writing remains”. I made this information an earring in my ear… I try to take note of what I see. I remember the first sentences of a story, the line of a poem. Whatever falls into my heart at that moment… In recent years, the note-writing part of my phone has been very useful to me.

■ WEDDING STYLE_ Let’s talk a little bit about your first book, “Anatolian Scented Women”. This is a storybook… How and for what purpose did you write?

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ Yes, there are stories that mirror the lives of women from different parts of my country. Of course, I love to write about everything, but I am sensitive about women. Wedding Style is also a women-oriented magazine. I’ve been saying for years, “My first book should consist of women’s stories”. My aim was to draw attention to the difficulties and sufferings experienced by women in life and to raise awareness on these issues. This dream of mine has come true. I attended the book signing day at the 12th Kocaeli Book Fair, and then at the 11th International Magazine Fair at Sirkeci Train Station, before the ink of the letters had dried as soon as the book came out of the printing house. I get good feedback from my readers about the stories. It makes me happy, too.

■ WEDDING STYLE_ Journal writing, columnist, life on your blog? Or write stories? DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ Actually, I can say that they all give pleasure. Wherever I write, my main goal is to keep Turkish and our language alive and transfer it as accurately as I can. Where I can achieve this, I am happy there.

Of course, publishing a book is a very special feeling. You leave a lasting legacy after all… You serve the transmission and permanence of your mother tongue… I also love and care about writing on social media, on my Instagram page. Because a sentence I wrote there can sometimes be good for a heart from the other side of the world that I have never met. And from there, my reader writes to me: “I was very unhappy today. I read this sentence of yours, as if you wrote it for me, it felt so good…” Could there be a better feeling than this? Such sentences make me so emotional that I sometimes sit down and cry and be thankful. The act of writing heals people… As you write, you relax your inner voice, and seeing your words touch other hearts will come back and fill you with beautiful energies. You sit down at the computer again with that energy and experience.

■ WEDDING STYLE_ How do you write? Do you have a particular time and ritual that you choose?

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ In the past, I could write in any medium. Maybe out of necessity… When the children were young and waiting for attention, I had to write in the medium whenever I could. This may have been an advantage for me over time. Now my children have grown, the time I have for myself has increased. Hours are precious to me in the silence at sunrise in the morning, under the tree in the garden, and in the evening when the streets are empty. I don’t have a room of my own, but my desk is like my private space. I can also write in my home kitchen, sometimes in a small cafe, while traveling in a trailer, anywhere. As long as that feeling comes and waits for the sentences to be written in my head… Whatever I write, I intend that the sentences I write benefit, heal people… Of course, I sincerely hope that it will be read a lot… Then I start pressing the keys…

■ WEDDING STYLE_ Let’s talk about what kind of books you read, which authors do you prefer?

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ In my younger years, frankly, I was trying to read whatever I could find, whether I had a hunger for reading or not. But over time, I had to be selective as the time I spent for reading became valuable. I like to read several books at once. I have different books in my bag, in different rooms of the house. Sometimes, if the need arises, I leave them all and go for another book. I often go back and read the classics; Sometimes for the second or third time a book I read years ago… I turned to the books of writers whose names are not heard much nowadays, but whose writing is strong. I enjoy reading books by authors from different cultures. Whenever possible, I follow literary magazines.

■ WEDDING STYLE_ Reading or writing? Finally, would you like to say something about it?

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU_ Reading and writing feed each other. Both are indispensable in life for us humans, in my opinion. Needs like air, like water. Of course, life conditions are difficult, we all have problems of living. But no matter what, during the day, during breaks, before going to bed at night, I don’t know, everyone has some time. In times like these, we must have a book that we can pick up and read, even if it is just a few pages. When we finish it, we should say hello to the new one. Even if we have a notebook or pen in a corner. Let’s write for ourselves. Let’s pour ourselves out. Those who have tried it will better understand what I mean. Sometimes a few sentences, words, whatever… I’m sure it will be good for everyone…