14-17 Nisan tarihleri arasında Milano’da (Allianz MiCo) 200 markanın, sektör için her zaman bir referans noktası olmuş tarihi bir olayın önemini tekrar teyit etmesi bekleniyor: heyecan verici defilelerden oluşan zengin bir takvimle damgasını vuran kaçırılmayacak bir randevu.

Sì SposaItalia Collezioni, mutlak bir moda referans noktası olan ve olumlu öncüllerden daha fazlasının eşlik ettiği bir sonraki merakla beklenen versiyonuyla Milano’ya geri dönmeye hazırlanıyor. Gelinlik sektörü için bir teşhir ve aynı zamanda uluslararası yaratıcı bir merkez olan etkinlik, fuarda dünyanın dört bir yanından gelinlik butikleri ve alıcılarla buluşacak 200 marka için giderek daha fazla katılınası bir etkinlik haline geliyor. Özellikle Japonya, ABD, Kore ve Kanada’dan…

Sì Sposaitalia Collezioni’yi her zaman farklı kılan büyük değerleri fark etmiş, pazarın gelişen dinamiklerine uygun olarak yenilik, seçim ve kaliteyi bir araya getirebilen önemli markalar etkinliğe geri dönüyor; birkaç isim vermek gerekirse: Emiliano Bengasi, Eddy K., Yukinori Morinaga, Randy Fenoli, Susanna Rivieri Sposa, Lebole Cerimonia ve Vela Sposa. CHIARA BONI La Petite Robe, MySecret Sposa, Creazioni Maria Pia, Luisa Sposa, Diamond Couture ve Dalin Atelier gibi yeni Koleksiyonları ile yalnızca Milano’da yer alacak markalar ve Elisabetta Polignano ve Musani Couture gibi bir süredir Sì SposaItalia Collezioni’yi tercih eden gelinlik sektörünün en iyi oyuncuları da mevcut. Aynı zamanda Hollandalı Modeca Group markaları, Justin Alexander ve Andrea Versali’nin erkeksi bir perdedeki düğün modası ve Scribano 1966 da tabiki orada olacak.

Klasikten çağdaş tarzlara uzanan bir dizi teklifle gelinlik segmenti için mücevher koleksiyonlarının sunumuna adanmış yeni bir alan olan Precious Bride by Homi Fashion&Jewels sayesinde fuarın bu versiyonunda da dikkatler aksesuarlarda olacak.

Son olarak, özel Moda Şovları kaçırılamaz: doğrudan gelinlik sektörünün ana kahramanlarından gelecek sezonun trendlerini ve olmazsa olmazlarını keşfetmek için mutlaka görülmesi gereken randevulardan oluşan zengin bir takvim.

Köşkün içine özel olarak kurulan geçici defile odasında, en iyi markalar zarif bir ortamda geçit törenleri yaparken görülecek ve Sì Sposaitalia Collezioni ilk kez müstakbel gelinlere 2024 koleksiyonlarının bir önizlemesini görme fırsatı sunacak.

Çok sınırlı sayıda kişiye böyle bir moda şovuna katılmanın özel deneyimini yaşama fırsatı sunacak tamı tamına dört marka olacak.

AT Sì SPOSAITALIA COLLEZIONI 2023

BETWEEN TOP INDUSTRY PLAYERS AND EMERGING REALITIES

From April 14 to 17 in Milan (Allianz MiCo) 200 brands are expected, confirming a historic event that has always been a point of reference for the sector: an unmissable appointment marked by a rich calendar of exciting fashion shows.

Sì SposaItalia Collezioni is preparing to return with its next highly anticipated edition in Milan, an absolute fashion reference point, accompanied by more than positive premises. A showcase for the bridal sector and, at the same time, a creative hub with an international vocation, the event is increasingly a must-attend event for the 200 brands that will meet bridal boutiques and buyers from all over the world at the fair, particularly from Japan, the USA, Korea and Canada.

Important brands are returning to the event, which have recognized the great value that has always distinguished Sì Sposaitalia Collezioni, capable of combining innovation, selection and quality in line with the evolving dynamics of the market; to name a few: Emiliano Bengasi, Eddy K., Yukinori Morinaga, Randy Fenoli, Susanna Rivieri Sposa, Lebole Cerimonia and Vela Sposa. Further confirmation was given both by those brands that will be present only in Milan with their new Collections – such as CHIARA BONI La Petite Robe, MySecret Sposa, Creazioni Maria Pia, Luisa Sposa, Diamond Couture and Dalin Atelier – and by the top players in the segment that, already for some time, have given their preference to Sì SposaItalia Collezioni – such as Elisabetta Polignano and Musani Couture, but also the brands of the Dutch Modeca Group, Justin Alexander and the wedding couture in a masculine key of Andrea Versali and Scribano 1966.

The spotlight will be on accessories, which will also shine in this edition thanks to Precious Bride by Homi Fashion&Jewels, a new area dedicated to the presentation of jewelry collections for the bridal segment, with a range of proposals from classic to contemporary styles.

Finally, the exclusive Fashion Shows cannot be missed: a rich calendar of must-see appointments to discover next season’s trends and must-haves directly from the bridal protagonists.

In the fashion show room set up ad hoc inside the pavilion, the best brands will be seen parading in an elegant setting, and for the first time Sì Sposaitalia Collezioni will offer future brides the opportunity to see a preview of the 2024 collections that will be on the runway during the days of the fair and usually reserved for trade professionals.

There will, in fact, be four brands that will offer the opportunity for a very limited number of people to have the exclusive experience of attending a fashion show.