Wedding Style: Silva Hanım merhaba. Bugün Almanya’nın en önemli gelinlik markalarından biri olan Sima Couture’ün kurucusu, baş tasarımcısı ve yöneticisi olarak sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Silva Erkoç: Merhaba öncelikle çok teşekkür ederim. 45 yaşındayım Almanya’da doğdum büyüdüm. Almanya’da eğitimimi tamamladım  ve 2012 yılına kadar bankacılık sektöründe çalıştım. 34 yaşımda aldığım karar sonucu bankacılığı bıraktım ve 11 yıldır gelinlik sektöründe çalışıyorum. Başlangıçta kendime küçük bir butik açtım. Aslında tasarımcı olmak çocukluk hayalimdi ve geç de olsa, bunu gerçekteştirmeye karar verdim. Annem terzi olduğu için bu meslek bana çok yakındı. O zamana kadar tüm özel gece kıyafetlerimi kendim tasarlıyor ve diktiriyordum. Çok beğeni aldığım için de tüm cesaretimi topladım ve bu işe başladım.

Wedding Style: 2012’den bu güne gelen markalaşma süreciniz nasıl gerçekleşti?

Silva Erkoç: Bu işe başladığımda ilk etapta dediğim gibi küçük bir butik açtım ve bu küçük butikte kendi tasarladığım 24 gelinlik modeli ile başladım. Türkiye’de bir üretim atölyesi buldum ve kumaşları seçip bu gelinlik modellerini hayata geçirdik. Mağazayı açtık ve alışılmadık bir çizgi olduğu için çok beğenildi. Bunun yanı sıra özel isteklere cevap verdiğimiz için, kısa sürede tanınmaya başladık. O dönem özel dikim gelinlik Almanya için çok alışıldık bir durum değildi. Biz bu boşluğu doldurduk diyebilirim.

Zaman içinde butiğimize sığamaz olduk ve 2017 yılından itibaren 2.200 m2’lik mevcut mağazamıza geçtik.

Bunun yanı sıra tüm dünyadan teklifler ve toptan satış için talepler geliyordu zaten. Ama biz sağlıklı büyümeye özen gösterdik ve aşama aşama bu noktaya geldik. Üretim atölyelerimizin sayısı bu süreçte 1 den 7 ye çıktı. Adetlere yetişemediğimiz noktada, başka atölyeleri de bünyemize katarak gün gün büyüdük.

2017’de Paris mağazamızı, 2018’de Düsseldorf, 2019’da Münih ve 2021’de İstanbul şubemizi açtık.

Paralelinde 2019 yılında ilk olarak uluslararası fuarlara katılmaya ve toptan satışa başladık. Katıldığımız fuarlar ve yaptığımız tanıtımlar neticesinde şuanda toplamda 160 satış noktasına ulaştık. Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Avusturalya başta olmak üzere Afrika da da müşterilerimiz var. 2023 yılında toplamda 6 fuara katılmayı hedefliyoruz.

Wedding Style: Gelinlik bir kadının hayatındaki en önemli kostümlerden biridir. Düğün hazırlığı yapan bir gelin adayı mağazanıza geldiğinde onu nasıl bir süreç bekler?

Silva Erkoç: Stresli ama bir o kadar da zevkli bir süreç diyebilirim. Bu konuda dünya çok değişti, gelinlik seçiminden tutun, mobilya seçimine kadar, herşey daha özenle yapılıyor.

1-1,5 yıl öncesinden hazırlıklar başlıyor ve global ortamda erişemediğiniz hiç bir ürün kalmadı. Herşeye kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Gerek sosyal medya gerekse e-ticaret platformlarının gelişimi bu konuda çok önemli. Artık her şeyi sosyal medyadan takip edebiliyorsunuz.

Wedding Style: Sima Couture’ün tarzını ve tasarım çizgisini tanımlayan anahtar kelimeler nelerdir?

Silva Erkoç:  Klas, ihtişamlı, seksi…

Wedding Style: Gelinlik, nişanlık, düğün abiyesi ve kokteyl kıyafetleri üzerine uzmanlaştığınızı biliyoruz. Tasarım ve üretim süreciniz nasıl gerçekleşiyor.

Silva Erkoç: İşimizin en zevkli en heyecanlı bölümü diyebilirim. Aslında yeni bir koleksiyon tamamlandığında ben tasarım için yeniden işe başlıyorum. Geçtiğimiz koleksiyondan gördüğüm eksiklikler de buna İlham oluyor. Yeni kumaşlar seçiliyor model çizimleri yapılıyor ve biz aslında yoğun bir sezon arasında yeni modelleri hayata geçirmeye başlıyoruz. Ama en yoğun model çalıştığımız dönem Nisan ile Eylül- Ekim arası. Modeller çizilip kumaşlar seçiliyor ve üretime başlıyoruz. Tabi bu süreçte benim dışımda atölyelerimizdeki tasarımcılarımızın da görüşleri alınıyor ve birlikte koleksiyon oluşturuluyor. Özellikle yaz tatilimde tamamen koleksiyon çalışması üzerine yoğunlaşıyorum. Çok keyif aldığım için, tatilimde seve seve çalışıyorum. Zaten başka yoğunlaşacağım zamanım da yok yıl içerisinde.  Kasımda başlayan bir fuar trafiği ancak mayısta bitiyor. Bu yüzden zaman yönetimi çok önemli.

Wedding Style: Perakendede olduğu kadar toptan satışlarda da yoğun bir ilgiye cevap veriyorsunuz bunun en önemli nedeni nedir sizce?

Silva Erkoç: Model çizgimiz bana göre. Daha çok Avrupa’ya hitap eden modeller üretmemize rağmen bir o kadar da ihtişamlı modeller de yapıyoruz. Ayrıca çeşitli çizgiler var koleksiyonlarımızda. Yani birçok gelinin zevkine hitap ediyoruz.

Wedding Style: Mağazalarınızın bulunduğu ülkeler dışında Avrupa başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyorsunuz. İhracatınızda hangi ülkeler ağırlıkta?

Silva Erkoç: İsveç, Balkanlar, Amerika, İtalya ve Avusturalya.

Wedding Style: Bugüne kadar Almanya, İspanya, İtalya, İstanbul ve İzmir’de düzenlenen profesyonel alıcıya yönelik fuarlarda yer aldınız. İleride farklı pazarlara yönelik olarak farklı fuarlara da katılmayı planlıyor musunuz?

Silva Erkoç: Amerika fuarına katılıyoruz geçen yıldan beri. Rusya pazarına çok sıcak bakıyoruz. Ancak mevcut durumdan dolayı şu anda maalesef Rusya’ya ihracat yapamıyoruz.

Wedding Style: Düsseldorf, Paris ve İstanbul’da defileler düzenliyorsunuz, ileride başka şehirlerde de benzer çalışmalarınız olacak mı?

Silva Erkoç: Mutlaka. Önümüzdeki koleksiyonu İstanbul’da bir defileyle tanıtmak istiyoruz. Hayırlısı.

Wedding Style: Duisburg’ta yer alan Amiral mağazanızın yanı sıra Düsseldorf, Paris, Münih ve İstanbul’da mağazalarınız olduğunu biliyoruz. Yakın zamanda başka ülke ve lokasyonlarda da yeni mağazalar olacak mı?

Silva Erkoç: Şu anda böyle bir planımız yok. Nasılsa, neredeyse tüm dünyaya gelinliklerimizi satıyoruz toptanda. Yani çok ihtiyaç duymuyoruz buna.

Wedding Style: Son olarak ilgi ve hayranlıkla takip ettiğimiz, dergimizde görmekten onur duyduğumuz bir markasınız. Wedding Style Dergisi’ni nasıl değerlendirirsiniz?

Silva Erkoç: Yıllardır takip ettiğim ve mağazalarımızda bulundurduğumuz bir dergi. Çok kaliteli buluyorum gerçekten. Başarılarınızın devamını dilerim.

Wedding Style: Sizden bu güzel yorumu almak bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz. Size ve tüm Sima Couture ekibine güzel bir sezon ve başarılarılarınızın devamını dileriz.