Bir partide Konak İlçe Başkanlığı, Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanlığı yapan Nilüfer TEK 38 yıldır gelinlik sektöründe edindiği tecrübe birikimini ve başarısını 2 Ekim 2020’ de Çankaya Necati Bey Bulvarında açtığı New Bride ile devam ettiriyor.

Şık ve gösterişli bir showrooma sahip olan New Bride, atölyesinde özgün tasarımlar üreterek Türkiye ve Arap ülkelerine toptan ve perakende satış hizmeti sunuyor. Arap ülkelerinde çoğunlukla barbi ve kabarık modeller tercih edilirken Türkiye’ de ise bohem ve saten modeller tercih ediliyor. Ancak pandemiden dolayı gelinlik tercihlerinde değişiklikler yaşandı. Daha çok helen modeller tercih ediliyor.

Nilüfer TEK, who was Konak District President in a party and the President of the Nature and Animal Protection Association, continues her experience and success that she gained in the bridal dress industry for 38 years, with the New Bride, which she opened on 2 October 2020 in Çankaya Necati Bey Boulevard.

New Bride has a stylish and flamboyant showroom and produces original designs in its workshop and offers wholesale and retail services to Turkey and Arab countries. While barbi and fluffy models are mostly preferred in Arab countries, bohemian and satin models are preferred in Turkey. However, due to the pandemic, there were changes in wedding dress preferences. More helen models are preferred.