Geçmiş yıllarda bir çok uluslararası markayı onurkonuğu olarak ağırlayan Barcelona Bridal Night, bu yıl gala için büyük ses getiren bir isimle bizleri buluşturdu. Lübnanlı Haute Couture’ün dev ismi Elie Saab, 19 Nisan Çarşamba günü sadece gelinlik kıyafetlerine adanmış ilk uluslararası defilesini gerçekleştirmek için Barselona’yı seçti. Barcelona Denizcilik Müzesi’nde düzenlenen bu müthiş defilede, prenses tarzı gelinlikler daha modern ve bedene outran kesimler dikkati çekti.

Japon sanatçı Katsushika Hokusai’nin bahçelerinden ilham alan, kumaşların kullanımı, pul ve payetler, inciler ve tüyler gibi ışıltılı detaylarla karakterize edilen toplam 30 gelinlik izleyiciler tarafından tam not aldı. Tüm ürünler Elie Saab tarafından 1982’de kurulan ve kurucusunun adını taşıyan markasının DNA’sına sadık kalarak hazırlandı. Dünyanın dört bir tarafından moda camiasının önemli isimlerinin, ünlü modacı, influeser, medya dünyası ve nitelikli alıcıların izlediği defile ve Barselona Bridal Night denizcilik müzesinin muhteşem atmosferi içerisinde şık bir ambiansta gerçekleşti. Geliniliğin efsaneleşmiş ismi Elie Saab’ın defilesini izlemek, Wedding Style Dergisi olarak bizler için de çok güzel bir deneyimdi.


The star of Barcelona Bridal Night Elie SAAB

Barcelona Bridal Night, which hosted many international brands as guests of honor in the past years, brought us together with a name that made a great impression on the gala this year. Lebanese Haute Couture giant Elie Saab has chosen Barcelona to hold his first international fashion show exclusively dedicated to bridal wear on Wednesday, April 19th. In this magnificent fashion show held at the Barcelona Maritime Museum, princess-style wedding dresses were more modern and fitted to the body.

Inspired by the gardens of Japanese artist Katsushika Hokusai, a total of 30 wedding dresses, characterized by the use of fabrics, and sparkling details such as sequins and sequins, pearls, and feathers, received thumbs up from the audience. All products were prepared by Elie Saab in keeping with the DNA of the brand, which was founded in 1982 and bears the name of its founder. The fashion show, which was watched by important names of the fashion community, famous fashion designers, influencers, media world and qualified buyers from all over the world, took place in an elegant ambiance in the magnificent atmosphere of the Barcelona Bridal Night maritime museum. It was a great experience for us as Wedding Style Magazine to watch the fashion show of Elie Saab, the legendary name of wedding dress.