Şıklık, üzerinizdeki kıyafetten çok, bir kişilik meselesidir.

Ünlü modacıların buna benzer sözlerinden bazılarını sizler için derledim. Modaya yön veren isimler, kişinin kendi stilinin, kendine yakışanın, sadeliğinin ve özgüvenin önemi üzerinde duruyorlar. Elbette kendi tarzımız olmalı, moda da neymiş desek, yine de acaba bu yıl neler moda diye merak etmeden duramıyoruz.

Sizler için 2020 Kış modasına baktığımda aslında geçen yıldan pek farklı olmadığını gördüm. 2020 de de yine kıyafetlerde, aksesuarlarda tüyler, kürkler, payetler, leopar, zebra desenleri, ekose desenler, deriler çok revaçta.

Bunların yanı sıra elbette bu yılın modasında farklılıklar da göze çarpıyor.

Şıklık, üzerinizdeki kıyafetten çok, bir kişilik meselesidir.

Colorful Coats

This winter we will see colorful overcoats that will add elegance to every outfit and go to any environment, as women protect from cold the young girls. If a colored coat is not your style, a black, gray, smoked, cream or beige coat in your wardrobe will also help you.

Romantic Details

When we look at what you can wear under a coat that suits your color, we see that romantic dresses and blouses are designed for these winter ladies. Long, chiffon, floral dresses; silk bow, satin blouses with big bow and tulle blouses with sleeves will add a more romantic atmosphere to the ladies.

Trench Coats, Blazer Jackets Always

When you ask what is the outerwear which can be worn on each ambience I can say one thing, trench coat? Especially black, navy blue and beige colors can be used with all kinds of sports, classic clothes. Blazer jackets are also made timeless pieces that you can wear very easily with jeans as well as fabric pants.

Leather Elegance is Something Else

The timeless use of leather or leather-looking clothes can be called fashion in every period. This winter we will see plenty of this kind of clothes. Especially leather pants in different colors, particularly black, will be the choice of ladies.

Plaid Elegance

Think twice before disposing of plaid items in your wardrobe. Because plaid is the pattern of every period, every season. Plaid pants, shirts, pleated skirts you can pick and choose which suits you. This year, especially red black, green black colored plaids will stand out. While wearing such mixed and assertive patterns, including leopard, zebra, you have to keep the other parts simple. If you don’t do that, even if you wear quality things, you will look a mess.

Hats, Bags, Capes, Accessories

This year we will see plenty of feather, artificial fur, sequin and artificial furs in both garments and all kinds of accessories. The hats in various shapes and colors as accessories protect your head from the cold and give you a distinctive style. The size of the bags which are a must for women will grow thoroughly this year. Big bags, which can fit many things in almost any color, are quite fashionable this year. Of course, we recommend short and medium-sized women to use normal-sized bags instead of large bags. Don’t be surprised if you see some ladies this year using the cloak to decorate their shoulders. The designers make fashion this winter with cloak.

Colors of this year

Coffee tones, pepper red, dark burgundy and powdered pinks are among the colors we will see in clothes this year. It is also fashionable to dress up in shades of a single color. So if you’re wearing a gray sweater,

smoked cardigan, like lighter gray pants.

Or to dress up from top to bottom in cream-colored, cream-colored sweaters, skirts and shoes, etc.

2020 Winter Fashion for Men

As in women’s fashion, there are some changes this year in men’s fashion.

Especially the narrow and short trousers, which many of you are bored of seeing, are gradually being replaced by larger, more normal lengths and more elegant trousers.

Men’s suits, which are always indispensable, will be seen

even more this year. In particular, the black-colored suits will be preferred.

Short cachet coats or leather coats on both suits and sportswear, as well as overcoats are a must for men’s clothing.

Men who are shorter than normal, prefer coats and short coats instead of overcoats.

When choosing overcoats, you prefer dark or tab colors; it is important to ensure that the arm length is aligned with the jacket arm length and that it is wide around your waist…

Additionally, trench coats are among the outerwear products that can be preferred in very cold weather. A shirt or turtleneck and a stylish trench coat to be worn on pants can change the mood of men in an instant.

These clothes, moccasins, posters, boots or sneakers should complement the situation.

Of course, at the end of all these suggestions, we say that fashion is what suits you … Your age, weight, place,season, according to the time and the clothes you have in your hands, you will make your choice is your style. First of all by evaluating your closet, without wasting and exaggeration, your principle shall be dressing up without getting away from the simplicity, stay with love ..

Rengarenk Paltolar

Bu kış kadınların, genç kızların üzerinde soğuktan koruduğu gibi, her kıyafete şıklık katacak, her ortama gidecek rengarenk paltoları göreceğiz. Tabii renkli palto tarzınız değilse, gardırobunuzda bulunacak siyah, gri, füme, krem ya da bej renkte bir palto da işinize çok yarayacaktır.

Romantik Detaylar

Renginize uygun bir paltonun altına neler giyebilirsiniz diye baktığımızda bu kış hanımlar için romantik elbise ve bluzlar tasarlandığını görüyoruz. Uzun, şifon, çiçekli elbiseler; iri fiyonklu ipekli, saten bluzlar, kolları kabarık tülden bluzlar hanımlara daha romantik bir hava katacak.

Trençkotlar, Blazer Ceketler Her Zaman

Her dönem, her ortamda giyilecek dış giyim nedir deseniz, trençkot diyebilirim. Özellikle siyah, lacivert ve bej renklerini her türlü spor, klasik kıyafetle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı şekilde blazer ceketler de kumaş pantolonlarla olduğu gibi, kotlarla da çok rahat giyebileceğiniz, bir anda havanızı değiştirebilecek cinsten zamansız parçalardan…

Deri Şıklığı Bir Başkadır

Deri ya da deri görünümlü kıyafetler zamansız kullanımıyla her dönem moda diyebiliriz. Bu kış da bu tarz kıyafetleri bolca göreceğiz. Başta siyah olmak üzere özellikle farklı renklerdeki deri pantolonlar hanımların tercihi olacak.

Ekose Şıklığı

Gardırobunuzdaki ekose ürünleri elden çıkarmadan önce iki kere düşünün derim. Çünkü ekose her dönemin, her mevsimin desenidir. Ekose pantolonlar, gömlekler, pilili eteklerden kendinize yakışanı seçip alabilirsiniz.

Bu yıl özellikle kırmızı siyah, yeşil siyah renkli ekoseler göze çarpacak. Tabii böyle karışık ve iddialı desenleri, leopar, zebra da buna dahil, giyerken, diğer parçaları oldukça sade tutmanızda yarar var. Öyle yapmazsanız kaliteli şeyler bile giyseniz, karmakarışık bir görüntü verirsiniz.

Şapkalar, Çantalar, Pelerinler, Aksesuarlar

Bu yıl hem giysilerde hem de her çesit aksesuarda tüy, yapay kürk, payet ve pulu bolca göreceğiz. Aksesuar olarak çeşitli şekil ve renkte şapkalar başınızı soğuktan koruduğu gibi size ayrı bir hava verecek.

Kadınların olmazsa olmazı çantaların boyutları bu yıl iyice büyüyücek. Hemen her renkte, içine birçok şeyi sığdırabileceğiniz büyük çantalar bu yıl oldukça moda. Elbette kısa ve orta boylu hanımlara büyük çantalar yerine, normal boyutlarda çantalar kullanmalarını öneriyoruz.

Bu yıl bazı hanımların omuzlarını süslemek için pelerin kullandıklarını görürseniz şaşırmayın. Tasarımcılar bu kış pelerin modası çıkarmışlar.

Bu yılın Renkleri

Kahve tonları, biber kırmızısı, koyu bordo ve toz pembeler bu yıl kıyafetlerde bol bol rastlayacağımız renkler arasında… Ayrıca tek rengin tonlarında giyinmek moda. Yani gri kazak giydiyseniz,füme hırka, daha açık tonda gri pantolon gibi.

Ya da baştan ayağı krem rengi giyinmek, krem rengi kazak, etek ve ayakkabı gibi…

Erkeklerde 2020 Kış Modası

Kadın modasında olduğu gibi, erkek modasında da bu yıl bazı değişiklikler göze çarpıyor.
Özellikle birçoklarınızın görmekten sıkıldığı dar ve kısa paça pantolonlar yerini yavaş yavaş daha geniş, daha normal uzunlukta ve daha şık pantolonlara bırakıyor.

Erkeklerin her daim vazgeçilmezi takım elbiseleri, bu yıl daha da çok göreceğiz. Özellikle siyah renkli takımlar tercih edilecek.

Gerek takımların, gerekse spor giysilerin üzerine kısa kaşe ya da deri montların yanı sıra kaşe paltolar da erkek giyiminin olmazsa olmazı.

Boyu normalden kısa erkeklerin palto yerine montları, kısa kabanları tercih etmelerinde yarar var.

Palto seçiminde koyu ya da taba renkleri tercih etmeniz; kol boyunun ceket kol boyuyla aynı hizada olmasına ve bel çevrenizde geniş durmasına dikkat etmeniz önemli…

Bunların yanı sıra trençkotlar da çok soğuk olmayan havalarda tercih edilebilecek dış giyim ürünleri arasında. Bir gömlek ya da boğazlı kazak ve pantolonun üzerine giyilecek şık bir trençkot bir anda erkeklerin havasını değiştirebilir.

Bu kıyafetleri, duruma göre mokasenler, postallar, botlar ya da spor ayakkabılar tamamlamalı.

Tabii tüm bu önerilerin sonunda diyoruz ki, moda size yakışandır… Yaşınıza, kilonuza, yerine, mevsimine, zamanına ve elinizde bulunan kıyafetlere göre yapacağınız, yakıştıracağınız seçimler sizin tarzınızdır. Öncelikle dolabınızdakileri değerlendirerek, israfa ve abartıya kaçmadan, sadelikten uzaklaşmadan giyinmek ilkeniz olsun, sevgiyle kalın…

Elegance is more a matter of personality than a cloth.

I have compiled some of the expressions of the famous fashion designers for you. The names that give direction to fashion emphasize one’s own style, self-esteem, simplicity and self-confidence. Of course, although we say that we should have our own style, what is the fashion, but we can’t stop wondering what fashion is this year.

When I looked at the 2020 Winter fashion for you, I saw that it wasn’t really different from the last year. In 2020, again in the clothes and the accessories the feathers, furs, sequins, leopard, zebra patterns, plaid patterns, leathers are very popular.

In addition to this, of course there are also differences in fashion this year.

Elegance is more a matter of personality than a cloth.

Colorful Coats

This winter we will see colorful overcoats that will add elegance to every outfit and go to any environment, as women protect from cold the young girls. If a colored coat is not your style, a black, gray, smoked, cream or beige coat in your wardrobe will also help you.

Romantic Details

When we look at what you can wear under a coat that suits your color, we see that romantic dresses and blouses are designed for these winter ladies. Long, chiffon, floral dresses; silk bow, satin blouses with big bow and tulle blouses with sleeves will add a more romantic atmosphere to the ladies.

Trench Coats, Blazer Jackets Always

When you ask what is the outerwear which can be worn on each ambience I can say one thing, trench coat? Especially black, navy blue and beige colors can be used with all kinds of sports, classic clothes. Blazer jackets are also made timeless pieces that you can wear very easily with jeans as well as fabric pants.

Leather Elegance is Something Else

The timeless use of leather or leather-looking clothes can be called fashion in every period. This winter we will see plenty of this kind of clothes. Especially leather pants in different colors, particularly black, will be the choice of ladies.

Plaid Elegance

Think twice before disposing of plaid items in your wardrobe. Because plaid is the pattern of every period, every season. Plaid pants, shirts, pleated skirts you can pick and choose which suits you. This year, especially red black, green black colored plaids will stand out. While wearing such mixed and assertive patterns, including leopard, zebra, you have to keep the other parts simple. If you don’t do that, even if you wear quality things, you will look a mess.

Hats, Bags, Capes, Accessories

This year we will see plenty of feather, artificial fur, sequin and artificial furs in both garments and all kinds of accessories. The hats in various shapes and colors as accessories protect your head from the cold and give you a distinctive style. The size of the bags which are a must for women will grow thoroughly this year. Big bags, which can fit many things in almost any color, are quite fashionable this year. Of course, we recommend short and medium-sized women to use normal-sized bags instead of large bags. Don’t be surprised if you see some ladies this year using the cloak to decorate their shoulders. The designers make fashion this winter with cloak.

Colors of this year

Coffee tones, pepper red, dark burgundy and powdered pinks are among the colors we will see in clothes this year. It is also fashionable to dress up in shades of a single color. So if you’re wearing a gray sweater,

smoked cardigan, like lighter gray pants.

Or to dress up from top to bottom in cream-colored, cream-colored sweaters, skirts and shoes, etc.

2020 Winter Fashion for Men

As in women’s fashion, there are some changes this year in men’s fashion.

Especially the narrow and short trousers, which many of you are bored of seeing, are gradually being replaced by larger, more normal lengths and more elegant trousers.

Men’s suits, which are always indispensable, will be seen

even more this year. In particular, the black-colored suits will be preferred.

Short cachet coats or leather coats on both suits and sportswear, as well as overcoats are a must for men’s clothing.

Men who are shorter than normal, prefer coats and short coats instead of overcoats.

When choosing overcoats, you prefer dark or tab colors; it is important to ensure that the arm length is aligned with the jacket arm length and that it is wide around your waist…

Additionally, trench coats are among the outerwear products that can be preferred in very cold weather. A shirt or turtleneck and a stylish trench coat to be worn on pants can change the mood of men in an instant.

These clothes, moccasins, posters, boots or sneakers should complement the situation.

Of course, at the end of all these suggestions, we say that fashion is what suits you … Your age, weight, place,season, according to the time and the clothes you have in your hands, you will make your choice is your style. First of all by evaluating your closet, without wasting and exaggeration, your principle shall be dressing up without getting away from the simplicity, stay with love ..