BLOG

Uçuk

Uçuk

Herpes simplex virüsü; halk arasında bilinen adıyla uçuk.

Sadece insanlarda görülen, insandan insana deri yoluyla bulaşan bir virüs cinsi.

Bulaştığında ömür boyu tekrar edebiliyor.

Uçuğun Çeşitleri Nelerdir?

Uçuğa yol açan herpes simplex virüsünün iki çeşidi vardır; Tip 1 ve Tip 2.

Tip 1, genellikle dudak, burun çevresi gibi yüz bölgesindeki enfeksiyonlardan kaynaklanır. Virüs, yaygın olarak ağız ve çevresinde görülür. Bunun yanı sıra, parmakların uç kısmı, diş etleri ve genital bölgede de tip-1 virüsüne rastlanır. 

Herpes virüsünün tip 2 adı verilen diğer türü ise genital ve anal bölgede görülür.

Uçuk Nasıl Ortaya Çıkar?

Uçuk, bazılarının düşündüğü gibi vitamin eksiliğine bağlı olarak ortaya çıkmaz. İnsandan insana temas ile bulaşır.

Virüsü taşıyan kişi ile aynı havluyu, bardağı, çamaşırı vs. kullanma, öpüşme ya da cinsel ilişki sonucu uçuk virüsü vücuda girer.

Çocukluk döneminde bir erişkinden çocuğa bulaşmış olan virüs ileri yaşlarda kendini açığa çıkarabilir. O nedenle annelerin çocuklarının hijyen koşullarına çok dikkat etmesi gerekir.

Bir diğer etken hormonlardır. Özellikle regli döneminde değişkenlik gösteren hormonlar genital bölgedeki salgıları etkiler ve uçuk ortaya çıkabilir.

Stres, endişe, korku, bağışıklık sisteminin zayıflaması, düzensiz uyku ve aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmak da uçuk virüsünü aktive eder.

Aşırı alkol tüketiminde, yeterli beslenilmediğinde, gerekli miktarın dışında A vitamini alındığında virüs kendini açığa çıkarabilmektedir.

Başta grip olmak suretiyle ateşli hastalıklar da uçuğun tetikleyicileri arasında sayılabilir.

Doğumda annenin bebeğe bu virüsü bulaştırma ihtimali vardır. Bu durum her 100,000 doğumdan yalnızca 10 tanesinde görülür. Bebeğin sağlığını ciddi olarak tehdit eden virüs, bazı vakalarda  ölüme yol açabilir.

Uçuk virüsü yerleştiği yerde yaşamaya devam eder.

Belirtiler nelerdir?

Uçuk çıkmadan önce dudak veya etrafındaki deride kaşınma, yanma ve  karıncalanma hissedilebilir.

Virüs, bulaştıktan sonra 2 ila 12 günlük bir kuluçka süresi içinde içi su dolu keseler ve kızarıklıklar halinde görünmeye başlar.

Bundan hemen önce kişide boğaz ağrısı, ateş, yorgunluk, kas ağrısı, baş ağrısı, yutma sırasında ağrı ve ya sinirlilik oluşabilir.

Kabarcıklar patlayıp yaraya dönüşür. Hatta ağız çevresindeki yaralar ağrılı seyreder. Yeme ve içme sırasında zorluklar yaşanır.

Belirtiler kişinin bağışıklık sisteminin durumuna göre bazen hafif bazen de şiddetli olur. Hastalığın seyri 3 hafta kadar sürebilir. Genellikle 2-3 hafta içinde geçer. İz kalmaz.

  • tedaviler, virüsün yok edilmesine yönelik değildir. Hastalığı ve bulaştırıcılığı önlemek için geliştirilmiş aşı ve tedavi bulunmamaktadır. Amaç, hastalık oluşumunu önlemek ya da en aza indirmektir.

Uçuk Tedavisi Nasıldır?

Uçuk tedavisinde antiviral, antimikrobiyal ve bağışıklık güçlendirici bileşikler kullanılır. Bunların bir kısmı virüsün yayılmasını önler, diğerleri enfeksiyonun tekrarlama olasılığını azaltır. Ağrı ve rahatsızlığı hafifletir.

Unutulmamalıdır ki ilaçlar sorunu tamamen ortadan kaldırmaz. Uygulanacak tedavi bireylere ve hastalığın seyrine göre değişir. O nedenle doktorun tavsiyelerine birebir uyulması, uçuğun daha hızlı geçmesine yardımcı olur.

Uçuk çıktığında söz konusu bölgeyi temiz ve kuru tutmak gerekmektedir. Ayrıca yaraya soğuk kompres (buz vs.) uygulamak faydalı olacaktır.

Uçuğun Düşmanı Bağışıklık Sisteminin Güçlü Olmasıdır…

Bağışıklık sistemi güçlü bir bünyede uçuk çıkma olasılığı azdır. O sebeple, aşırı yorgunluk, stresten uzak durmalı, uyku düzenine dikkat etmeli ve doğru beslenmeye özen göstermelidir. Yoğurt, lahana turşusu, elma sirkesi gibi probiyotik yiyeceklerin tüketilmesi bağışıklık sistemini de destekleyeceğinden uçuk çıkması önlenebilir.

Vücudun bağışıklığını arttırmak, cilt sağlığını korumak ve uçuğun daha hızlı iyileşmesini sağlamak adına C vitamini içeriği zengin gıdalar tüketilmelidir. Portakal, limon, greyfurt, brokoli, kivi, yeşil biber, lahana gibi yiyecekler zengin C vitamini kaynaklarıdır.

Antioksidan içeriği ile hasar görmüş cildi onarıp iltihabı azaltma özelliği taşıyan E vitamini açısından zengin besinleri yemek uçuk virüsü ile mücadelede yardımcı olacaktır. Yapısında E vitamini bulunduran besinlerden bazıları: Ispanak, zeytinyağı, , ayçiçek çekirdeği, kabak çekirdeği, fındık, badem, avokado, badem, ton balığı, hamsi, domates, patates, tere, maydonoz,kereviz vb.gibidir.

Çinko, bağışıklığı güçlendirmek için gerekli bir mineraldir. İçeriğinde çinko oksit bulunan kremler ve çinko takviyeleri uçuğa iyi gelir.