BLOG

Smokin

Smokin

Erkeği en şık, en zarif ve en karizmatik gösteren kıyafet smokindir. Modası hiç geçmeyen geçecek gibi de görünmeyen bu kıyafet özellikle düğünlerde beyaz ya da krem gelinliği tamamlayan, uyum veren, görüntüye zenginlik ve güzellik katan özelliklere sahiptir.

 

                “Şıklık ve zarafet detaylarda saklıdır” derler, ancak gelinlik ve smokin söz konusu olduğu zaman öncelikle kalıp gelir. Kalıp kişinin yapısına uygun değilse, hareket rahatlığı vermiyorsa ve kusurlarını kapatmıyorsa detaylarla uğraşmak beyhudedir.

                İşte bu yüzden smokin ve gelinlik hazırlamada prova ve özel dikim gerekir. Gene aynı nedenden ötürü hazır gelinlik ve smokin satan firmaların çoğu özel dikim yapar. Çünkü beğendiğiniz her gelinlik ve smokin vücut yapınıza uygun olmayabilir.

                Ayrıca damat adayları alacakları smokini kendi düğünleri dışında da giymeyi düşünmelidirler. Çünkü smokin resmi ya da yarı resmi davetlerin törenlerin, yemeklerin klasik kıyafetidir. Sizi olduğunuzdan zayıf, zarif ve çekici göstermesi vücudunuza oturması ile sağlanır.

                Smokin genellikle bahar ve yaz aylarında ve kapalı salonlarda giyilecektir. O halde size rahat hareket olanağı vermesi yanında terletmemesi ve kırışmaması gerekir. Muhtemelen dans edilecek, hatta halay çekilecektir. Damadın ter içinde, kırışık bir kıyafetle görünmesi ve görüntülenmesi hoş olmaz. Böylece smokinin dikildiği kumaş önem kazanır.

 

Smokinlerin Özellikleri  

                Günümüzde smokin kumaşları genellikle yün, ipek, pamuk –ipek ve keten-ipek karışımıdır. Kumaşın üretiminde kullanılan yün oranı ne kadar fazla ise o kadar iyi ütü tutar. Yine malzemede ne kadar fazla doğal ürün (yün, ipek, keten gibi) kullanılmışsa o kadar rahat, sağlıklı ve değerlidir. Takımın vücudunuza oturmasında ve vücudunuzu sarıp ince ve zarif göstermesinde kumaş önemlidir.

                Smokinde en çok satan renk siyahtır. Siyahın yanı sıra lacivert, gece mavisi, bej, gri, beyaz ve kiremit renkler vardır.

                Ceketler genellikle tek veya çift düğmeli, ceket yakaları çeşitli, saten ve şal yakalılar ve sivri yakalılar en fazla rağbet gören çeşitlerdir. Smokinin vazgeçilmez aksesuarı olan papyonlar siyah, beyaz veya gümüş rengindedirler.

                Smokin pantolonlarının en büyük özellikleri yanlardaki çift çizgilerdir. Daha sonra pantolon askıları gelir. Pantolon askısı smokinin görüşüne zarafet katıp takımı tamamladığı gibi pantolonun bel üstünde hep aynı şekilde kalmasını sağlar.

                Ceket içine önce beyaz gömlek giyilir, sonra yelek ve kuşak gelir. Kural olarak yelek ve kuşak tek sıra düğmeli ceketle giyilir. Ceketin düğmeleri çift sıralı ise yelek ve kuşak kullanılmaz. Diğer bir kurala göre yelek ve kuşak giyenlerin göz alıcı parlak renk ve desenlerden kaçınmaları gerekir.

                Kıyafetin altına bağcık sız, deri ayakkabılar giyilir. Gömlek manşetinin ve kol düğmelerinin görünmesine dikkat edilir. Manşetlerde kullanılan düğmelerin papyon ya da kravat renginde olması, çorapları uzun konçlu ve smokin rengine uyması önemlidir.