BLOG

Sihirli Maske

Sihirli Maske

MAKYAJ : Kadınların Sihirli Maskesi

Sizler için bu yılın makyaj trendleri ile ilgili küçük ipuçları araştırırken, makyaj nedir, acaba ne zamandan beri kadınlar makyaj yapıyor, makyaj malzemeleri kullanırken nelere dikkat etmeliler gibi konularda da küçük bilgiler derledim.
Makyajın sözlükteki kelime anlamı, yüz ve cildin, daha güzel görünmek ve bazı fiziki kusurları örtmek için çeşitli kozmetik ürünlerle boyanması olarak geçiyor… Şimdiki kadar olmasa da tarih boyu insanlar makyaja ilgi duymuşlar.
Bitkilerden, taş ve madenlerden elde ettikleri boyaları yüzlerine, vücutlarına  sürmüşler.
Kleopatra gibi güzelliğine düşkünlüğüyle nam salmış bir kadının yaşadığı topraklarda, Mısır’da, kadın ve erkekler  gözlerine koyu sürme çekerlermiş. Böylelikle göz hastalıklarından korunduklarına inanırlarmış. Ayrıca eski Mısırlılar hava koşullarından korunmak için vücutlarına kremler sürerlermiş. Ellerine kına yakarlarmış.
Çinlilerin tarihte ilk ojeyi icat ettikleri de yazıyor kayıtlarda.
Eski uygarlıkların birçoğunda savaş sırasında boyanmak yaygın.
Japonlar, Çinliler, Hintliler, Vikingler, Antik Romalılar,Yunanlılar, Kızılderililer, Afrikalılar, Aztekler, tarih boyunca kadın erkek çeşitli nedenlerle vücutlarını boyamışlar.

Bu Yılın Makyaj Trendleri
Doğal Makyaj-Abartılı Makyaj

Makyaj yapmayan kadın çok azdır herhalde, her kadın illaki kendini iyi hissetmek için yüzüne bir krem, dudağına bir ruj sürer.

 

Makyajda her ne kadar her yıl farklı trendler çıksa da, pek fazla değişiklik olmuyor. Kadınların en çok kullandığı  ruj, allık, göz kalemi, göz farı, fondöten gibi ana malzemeler her daim revaçta.
Bu yıl ya çok abartılı makyajlar ön planda ya da makyaj yapılmış ama makyajlı değilmiş gibi duran doğal ciltler…
Abartılı, bol ışıltılı, parlak kırmızı ve bordo tonlar bazı kadınların tercihi olacak.
Ancak birçok kadın doğallıktan vazgeçmeyecek görünüyor. Doğal, ışıl ışıl parlak, temiz  ve sağlıklı  görünen bir cilt için kadınlar doğal tonda  makyajları tercih edecekler. Soft renkler, şeftali ve pembe tonları bu doğallığı elde etmede onlara yardımcı olacak.
Özellikle geçen yıl boyalı, yapılmış, çizilmiş kaşlarla gezen kadınlar bu kış kaşlarının biraz daha doğal olması için çaba harcayacaklar.
Kırmızı, Bordo Tonlarında Rujlar
Ruj, kadınların en çok kullandığı makyaj malzemelerinin başında gelir. Hiç makyaj yapmayan bir kadının bile bir köşede ruju bulunur. Bu yıl rujlarda doğal renkler yine var ama özellikle parlak tonlarda kırmızı ve bordolar daha baskın.
Gözlerde Eyeliner Modası Yine Var
Rujdan sonra en çok kullanılan makyaj malzemesi hiç kuşkusuz göz kalemleri, eyelinerler, göz farları… Eyeliner de bir çeşit göz kalemi, bir çeşit sürme aslında, son yıllarda kadınların gözdesi…
Bu yıl kadınlar gözlerine daha da kalın eyeliner ve kalem çekecekler. Gözlerde parlak, simli, abartılı renkler, siyah, kahve, mor ve özellikle de mavi tonlar hakim.
Altın,Pembe ve  Bakır Tonlarda Allıklar, Aydınlatıcılar
Solgun bir yanak ve yüz, çoğu kez insanı hasta ve yorgun gösterir. Bu kış yanaklarda, elmacık kemiklerinde ışıltı, altın ve bakır yansımalar görülecek.  Bu allık ve aydınlatıcılar, cildinize daha canlı, sağlıklı bir hava verecek.

Güzelleşelim Derken Hasta Olmayalım
Kadınların güzelleşmek istemeleri, kendilerini iyi hissetmek için makyaj yapmaları tamam ama bazı konularda dikkatli olmaları da gerekli.
Öncelikle gerekmedikçe çok makyaj yapmamakta yarar var. Cildimiz genç ve sağlıklı olsun istiyorsak fazla makyajdan kaçınmalıyız.
Kozmetik sanayii, çok hızlı büyüyen bir sektör. Sayısız çeşitte kozmetik ürün var piyasada. Markette, pazarda, alışveriş merkezinde, internet ortamında, eczanede hatta sokakta makyaj malzemeleri bulmak mümkün. Yapabiliyorsanız doğal makyaj ürünlerini güvenilir yerlerden arayıp bulun, onları kullanın. Her önünüze gelen ürünü ucuz ve güzel diye almayın.
Bugün kızlarımız çok erken yaşta bu malzemelerle tanışıyor maalesef.  
Erken yaşta makyaj malzemesi kullanımının kısırlık riskini arttırdığı söyleniyor. Aslında makyaj malzemeleriyle ne kadar geç tanışsalar o kadar iyi ama bunu başarmak oldukça zor.
Bir Makyaj Malzemesi Yıllarca Kullanılmaz
Makyaj malzemelerini uygun koşullarda ve son kullanma tarihlerine dikkat ederek saklamalı. Uzmanlar  ürün açıldıktan sonra maskara ve toniklerin 6 ay, göz farları, allıklar ve  pudraların 12 ila 24 ay, rujların da 1 yıl ömrü olduğunu söyleyip, bayatlayan ürünleri kullanmanın son derece tehlikeli olabileceğini belirtiyorlar.
Günü geçmiş ürünlerde menenjit, idrar ve solunum yolu hastalıklarına yol açan bakteriler tespit edilmiş.
Hamilelerin de özellikle ilk üç ay makyaj malzemesi kullanımında dikkatli olmaları gerekiyor.
Makyaj Malzemesi Kişiye Özeldir
Makyaj malzemeniz size aittir ve başkasıyla paylaşmanız sağlık açısından doğru değildir.
Bunları  satın alırken başkasının denediği ürünü denemeniz önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.
Aslında her yıl makyaj trendlerini araştırırken, tüm makyaj malzemelerini döküp bakmalı, tarihleri geçenleri ayıklayıp, eksik varsa tamamlamalıyız.
Moda ne olursa olsun, yüzünüze yakışan, yerine, zamanına göre, doğal malzemelerle yapılan makyaj  en doğrusu galiba…

Yazan : Dilek Tuna MEMİŞOĞLU