BLOG

Koronavirüs ve Moda

Koronavirüs ve Moda

Naciye Giydirir Stilist

İtalya’nın Milano şehrinde her yıl düzenlenen Moda Haftası sadece İtalya ve Milano için değil Avrupa ve Çin için de büyük değer taşır.

Çin deyince “ne alaka” demeyin batılıların “dünyanın fabrikası” adını verdikleri Çin sadece cep telefonu, bilgisayar, otomobil, uçak üretiminde değil giyim-kuşam, kumaş, dantel, ayakkabı, çanta, gelinlik, abiye, payet, aksesuar üretiminde de söz sahibidir. Zor bir sanayi dalı olan tekstili birçok ülke Çin’e bırakmıştır.

Yelpazeden taç ve tokalara, gelin buketlerinden, şapka, gelin başı ve yaka çiçeklerine, damatlıklara Avrupa’nın en ünlü marka ve ürünleri de Çin’de üretilir.

Hatta yerli-yabancı nice gelinlik, damatlık, abiye üreticisi reklamlarında tüketicinin güven ve övgüsünü çekmek için “Çin’de Üretici” notunu koyarlar.

Şubat ayı sonlarında düzenlenen Milano Moda Haftası öncesi defilelerde ve hazırlıklarda görevli Çinli uzman sayısındaki büyük artış ve bu uzmanların

Milano -Çin arasındaki gidiş gelişleri aynı günlerde koronavirüs salgınının İtalya’da yayılışına denk gelince olanlar oldu. Pek çok İtalyan salgının baş sorumlusu olarak gördükleri Moda Haftası’nı ve gerekli önlemleri almayan hükümeti suçluyordu. Bu suçlamalara daha sonra Portekiz ve İspanya’da katılacaktı.

Avrupa tarihinde ilk kez basın yayın organlarında moda defilelerinin gerekli olup olmadıkları tartışmaya açılmış, kime ne kazandırdıkları sorgulanır olmuştu. Nitekim, mayıs ve haziran ayları geldiğinde birçok ünlü moda firması her yıl 2-3 defileden başka defile yapmayacaklarını açıkladılar. Defilelere harcadıkları para tutarı kadar ürünlerinin fiyatlarında indirim yapacaklardı.


Moda Haftası
Torino, Milano, Bolzona İtalya’nın en kuzeyinde İsviçre sınırına yakın kentlerdir.
20 Şubat 2020 günü Milano’da başlayan Moda Haftası’nda moda meraklıları özellikle Versace, Etro, Sportmax ve Marni gibi ünlü markaların 2020 Sonbahar/Kış koleksiyonlarını bekliyorlardı. Kıyafetleri sunacak olanlar Kendall Jenner, Bella Hadid ve Kaia Gerber gibi ünlü top modellerdi. Her defilede kıyafetlerden önemli olan modellerdi. Defile hazırlayanlar da modeller de bu gerçeği iyi bilirler top modellerle pazarlığa girişmezlerdi. Üstelik moda yazarları Moda Haftasının ana temasının “90’ların Super Minilerine Dönüş” olacağını çoktan duyurmuşlardı.

Nitekim koronavirüs salgınına rağmen Moda Haftası büyük ilgi gördü, çok alkış aldı. Gelin görünki virüs boş durmuyordu Moda Haftası’nın ikinci gününde kuzey İtalya’da hastanede yatan 78 yaşındaki bir İtalyan duvar ustasının yaşamını yitirdiği duyuruldu. On gündür hastanede yatan ustanın koronavirüs hastası olduğu vefat ettiği gün anlaşılmış, bu gelişme üzerine zatürre teşhisi ile tedavi gören bir başka hastaya test uygulanmış ve onun da koronavirüs hastası olduğu ortaya çıkmıştı.

İtalyan ustanın koronavirüsten vefatı İtalya’da yeni bir dönemin başlamasına neden oldu. Altmış milyon nüfuslu İtalya’da ilk koronavirüs vakası Ocak ayı sonunda ikisi Çinli üç kişide görülmüş, hastalar Roma’da karantinaya alınmış, Başbakan Giuseppe Conte, İtalyan uçaklarının Çin’e uçuşlarını yasaklamıştı. Altmış milyon nüfuslu İtalya’nın 16 milyon nüfuslu kuzeyinde hastanelere başvuran hastaların Çin ve Çinlilerle ilişkileri olup olmadığı soruluyor, ilişkisi olmayanlara koronavirüs testi yapılmıyordu.

“Koronavirüsten ölen ilk Avrupalı” ünvanı verilen duvar ustasından sonra kuzeyde hastanelere başvuran hastaların Çin ve Çinlilerle ilişkileri araştırılmadı, virüs belirtileri esas alınıp, koronavirüs testi uygulanmaya başlandı. İşte o zaman kuzey İtalya’da virüs salgınının ürkütücü şekilde yayıldığı ortaya çıktı. Defileler, konserler yasaklandı, eğlence yerleri ve okullar kapatıldı.


Çok Geç Kalınmıştı
Mart ayında koronavirüs kabus gibi, tsunami gibi İtalya’ya çöktü. Çin’de koronadan can kaybı yüzde 2 oranında seyrederken İtalya’da yüzde 6’lara kadar çıktı. Özellikle kuzey İtalya’da durum vahimdi. COVID-19 genç, yaşlı dinlemiyordu. İtalyan hükümeti önce 10 şehirde, sonra ülkenin tamamı karantinaya alındı.

19 Mart günü COVID-19 yüzünden ülkede 427 can kaybı yaşanmış, toplam can kaybı sayısı 3.400’ü geçmişti. Hastaları tedavi etmeye çalışan 2.600 sağlık görevlisi de hastalar arasındaydı. Cenazeleri kaldırmak için ordudan yardım talep ediyorlardı. Salgının çıkış yeri olan Çin’de salgının başından beri 3.242 ölü verildiği halde İtalya 3.400 ölü ile Çin’i geçmişti. Korku, telaş, söylentiler, suçlamalar İtalya’dan dışarı taşıp, bütün Avrupa’yı sardı: COVID-19’un şakası yoktu. Durum sanıldığından çok daha ciddi idi.