BLOG

Kış Şıklığı

Kış Şıklığı

“Kış” dediğimizde akla kalın giyim yani sizi sıcak tutacak yelek, kazak, hırka,  palto ve kaban gelir. Eskiler, moda öğretmenlerimiz bizlere kış giyimini şöyle özetlerdi: “Kalın giyin şık görün.”

      Belki tuhafınıza gidecek ama gerçekten kalın giyinip, şık görünmek mümkündür şayet bunu çözemezseniz taze kızlarımız gibi nice giyip, elinizde mendil hapşırıp, öksürerek dolaşırsınız. Hem de bütün kış boyu. Başkalarına hava yapayım derken hem kendinize, hem ailenize, hem dostlarınıza zarar verir, komik duruma düşersiniz.

      “Hırka”, ”Kazak” deyip geçmeyin ciddi mağaza ve butikleri gezdiğinizde kalın-ince, fit-kalıplı, düğmeli düğmesiz o kadar şık, o kadar çeşitli hırka ve kazak göreceksiniz ki şaşıracaksınız.

      Lütfen düşünün o mağaza ve butik sahipleri satılmayacak ürünlere neden para bağlasınlar?

      Hırka ve kazaklar kişiyi sıcak tutmaları yanısıra farklı kombinlere en uygun, en pratik kışlıklardır.

      Kadın ya da erkek birkaç farklı yakalı kazak ve trikoyla bütün kışı geçirebilirsiniz.

      Geçen sezon olduğu gibi bu sezon da balıkçı yaka kazaklar,V yaka trikolar, desenli örgü kazaklar, canlı renkleri ile vitrin ve raflarda yerlerini aldılar. Arzu ederseniz gömlek ve tişört üzerine de giyebilirsiniz.

      Ayrıca, balıkçı yaka kazak üstüne gömlek ya da ceket kombini bu yılda moda.

      V yaka trikonuzu teninizin üstüne giyecekseniz yakanın biraz kapalı olmasına dikkat edin. Gömlek ve tişörtle kombinleyecekseniz derin V yaka olabilir.

      Kaşmir yünü ve yüzde yüz pamuklu sağlıklıdır, nefes alır, akrilik, polyester hem terletir hem de çabuk tüylenir. Akrilikler ten üzerine giyilmez.

      Tüylenen kazakların elektrikli özel tüy alıcı ile veya tıraş makinesi ile temizleyebilirsiniz.

 

     KABANLAR

      Kaban, kalçayı örten boyda, paltoya benzer bir üst giysisidir. Genellikle başlıklı olur.

      Bu kış kaban giymiş kadın ve erkekleri daha şık göreceğiz gibi. Çünkü kabanlar sezona çok erken ve çok iddialı girdiler. Her zevke uygun ürünler renkleri, modelleri ve fiyatları ile özellikle trençkot ve pardesü satışlarını zorlayacak.

      Ben düz renkli kabanlar içinde koyu yeşil, koyu bordo, gri ve lacivert olanları sevdim. Yeşilin, bordonun, grinin ve lacivertin değişik tonları arasında seçim yapmak gerçekten güç.

      Kaban alacak olanlara beden konusunu iyi düşünmelerini öneriyorum. Mode dünyasını saran bir akım palto ve kabanların bir beden büyük olmasında ısrarcı. İddialarına göre bir beden büyük palto ve kabanlar daha dökümlü, daha zengin ve daha şık görünüyor. Ayrıca kabanın altına ceket, kazak, yelek, hırka giymeye engel olmuyor.

      Bu görüşe karşı olanlar ise palto ve kabanın bedene oturmasının başlı başına şıklık ve zarafet kaynağı olduğunu savunuyorlar. Son karar giyecek olanların görüş ve beğenisine kalıyor.

      Hatırlatmak istediğim bir başka nokta düz kabanları renklendiren yün ya da ipek kaşkol ve şallar. Unutmayıp, göz atmanızı isterim.