BLOG

KIŞ VE SOĞUK

KIŞ VE SOĞUK

Canlılar için yılın en zor mevsimi kış mevsimidir. Çünkü kış mevsiminde ulaşım, beslenme, ısınma, çalışma, barınma olanakları zorlaşır.

Yaşamı zorlaştıran nedenlerin baş sorumlusu soğuktur. Soğuktan korunmak için evlerde, iş yerlerinde sobalar, kaloriferler yakılır. Hava baca gazları ve egzoz gazları ile kirlenir.

İnsanların kış mevsimi boyunca suya ve neme olan ihtiyaçları artar. Bunun sebebi yağ bezlerinin kışın yavaş çalışmasıdır. Cildin hidrolipidik zarı (yağ-su zarı) cildi korumada zorlanır, su kaybetmeye başlar. Her insanın kış mevsimlerinde günde 2,5 litre su içmesi gerekir. Sigara, alkol kafeinli içecekler su ihtiyacını daha da arttırır vücut stresli, yorgun, bitkin hale gelir. Hiçbir içecek suyun yerini tutamaz. Kişi su içerek cildine destek verdiği gibi dışardan da nemlendiricilerle yardımcı olmalıdır. Bu durumdan en çok rahatsız olanlar kuru ciltli kişilerdir. Kuru ciltlilerin önce ellerinin üstleri ve dudakları kuruyup çatlar. Önlem alınmazsa kanama başlar.

Kuru ciltliler gece ve gündüz yoğun nem içeren kremler kullanmalıdır. Yazın güneş tenimizi nasıl yakıp, kızartıyorsa soğuk da benzerini kışın yapar. El üstleri, yüz ve bilekler renk değiştirir, kızarır, kimi zaman pul pul olur. Cilt geceleri nem içeren temizleme sütü ile temizlenip, sonra gece kremi sürülmelidir.

Dudakların çatlayıp, kabuk tutmasına engel olun. Nemlendirici oranı yüksek ruj ve kaliteli nemlendirici kullanın. Nemlendirici sürdükten sonra tüm dudak çizgisi boyunca masaj yapın. Dudaklar uzun zaman rujlu kalmışsa makyaj temizleyiciyi dudaklarınıza yedirdikten sonra, bir parça pamukla bastırılıp, hırpalamadan temizleyin.

Nemlendirici el kremlerini mutlaka gece yatmadan önce ve sabahları ellerinize sürün.

Kış mevsimlerinde kullanılacak toniğin de yazın kullandığınız tonikten farklı olması gerekir. Kışın kullanacağınız tonik daha yumuşak yani alkolsüz veya az alkollü olmalıdır.

Genç ya da yaşlı bazı insanlar kış mevsiminde su içmeyi azaltır hatta unuturlar siz sakın bunu yapmayın.

 

Ayaklar

Kış mevsimlerinde ayakların en büyük sorunlarından biri mantardır. Mantarlara mikroskobik bitkiler sebep olur. Her insanın vücudunda kül gibi pek dikkat çekmeyen kimisi yararlı kimisi zararlı mantarlar vardır. Vücut temizliğine önem vermeyenlerde bu mantarlar mikrop kapar, enfeksiyon başlar. Atlet ayağı, saçkıran türü hastalıklara dermatofit denen saç, tırnak ve derimizin ölü dış tabakalarında yaşayan ipliksi mantarlar neden olur.

Saçkıran daha çok çocuklarda görülür bazen evcil kedi ve köpekler bazende berberlerin iyi temizlenmemiş makas ve tarakları hastalığı yayar. Mantar çok çabuk bulaşan ve tedavisi zor bir sorundur. Önlem almak için kimsenin terliğini, ayakkabısını giymeyin, mantar başladıysa ayaklarınıza düzenli olarak salisilik asit ve üre içeren krem ve pomatlar sürün.

Ayaklarınız uzun zaman bot ve çizme içinde kalıyorsa bot ve çizmenizi giymeden önce içlerine mantar öldürücü sprey, pudra, köpük sıkın.