BLOG

Gelinlik

Gelinlik

Her terzi gelinlik dikemez değerli okurlarım. Dikiş dikmek, öğrenebilen teknik bir olaydır, ancak gelinlik dikmeye yetmez. Gelinlik dikebilmek için iyi dikiş dikmenin yanında yaratıcılık, duygusallık, incelik ve sabır gerekir.

Günümüzde hala beğenerek kullandığımız, taklit etmeye çalıştığımız gelinliklerin çoğu geçmişte yaşamış büyük gelinlik ustalarının tasarımlarıdır. Bu açıdan bakınca insanların belleklerine kazınmış gelinlerin birer sanat eseri ve onları tasarlayıp, ortaya koyanların büyük birer sanatkar oldukları anlaşılır. Büyük ressamlardan ve büyük heykeltıraşlardan farkları yoktur.

Her kızın hayalinde düğününde bir prenses, bir kuğu gibi görünmek vardır fakat bu hayali gerçekleştirmek kolay değildir.

Hayalleri gerçekleştirmeyi engelleyen en büyük sorun gelin adayının fizik yapısından kaynaklanır. Gelin adayı ile yakınlarının ısrarla istedikleri gelinlik çoğu zaman doğru gelinlik değildir.

Doğru gelinlik, gelin adayının boyu, kilosu, vücut yapısı, yüzü, yüzünün ifadesi, ten rengi göz önüne alınarak tasarlanır.

Gelin adayı ve yakınları sanat ve estetikten uzak olabilecekleri gibi hesap ve kitaptan da uzak olabilirler. Uzun kuyruklar, kabarık etekler isterken kumaşın ağırlığını, gelin adayının taşıma gücünü, hareket payını düşünemezler.

Bütün bunları düşünüp, hesaplayacak olan kişi gelinliği dikecek olan sanatçıdır. Bir mimar gibi bilgi ve becerisini, tecrübesini, zevk ve estetik duyguları ile birleştirip, gelin adayı ile gelinliğin bir bütün haline gelmesini sağlar.

 

Güzel ve Doğru Gelinlik

Gelinlik üretiminde ipek organze, ipek şantug, ipek tafta, ipek saten, ipek ziberlin gibi ipek kumaşlarla danteller kullanılır. Kumaşlarda ve dantellerde kalite farkı ve taklit sorunu vardır.

Güzel ve doğru gelinliğin ilk sırrı iyi terbiye edilmiş, kaliteli kumaş kullanmadan geçer. Kazancı arttırmak için kaliteli malzemeden fedakarlık edildiğinde kumaş iyi düşmez, gelinlik güzel görünmez.

Ayrıca, gelinliğin mutlaka elde dikilmesi gerekir. Eskilerin dediği gibi ‘’Gelinlik el emeği, göz nuru ister.’’ Milimetrik hatalar bile bütünlüğü bozup, tasarlanan incelik ve görünüşe zarar verir.

Düğüne doğru yaşanan stres gelin adayında su ve kilo kaybına neden olabileceğinden usta gelinlikçiler dikiş sırasında en az üç prova yaparlar. Son provanın gelinliğin tesliminden 2-3 gün önce yapılması gerekir.

Hiç unutulmaması gereken önemli bir nokta da tasarımcının işe başlamadan önce gelinliğin gece mi gündüz mü, açık havada mı yoksa kapalı mekanlarda mı giyileceğini bilip, not almasıdır.

Katalog ve fotoğraflardan gelinlik modeli seçmek çoğu zaman yanıltıcı olabilir, gelin adayı model gelinlikçilerin ellerinde bulundurdukları hazır örneklerini deneyerek hangi modelin kendisine daha çok yakıştığını anlayabilir.

Gelelim bu yılın gelinliklerine... Gelinlikçilerden aldığım bilgilere göre geçen yıl olduğu gibi bu yıl tercih edilen gelinlikler de genellikle tek parça. En fazla rağbet kırık beyaz ve beyaz renklere. Tek omuzlular eskisi kadar ilgi görmüyor.