BLOG

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık Sistemi

Vücudumuzu Hastalıklara Karşı Koruyan Kalkan
İnsanoğlu aylardır büyük bir sınavdan geçiyor. Corona diğer adıyla Covid 19 Virüsü dünyanın her yerinde insanları tehdit ediyor. İnsanlar evlerinde karantina günleri yaşıyor.
Bir küçücük virüs insanlığı dize getirdi. Belki de insanoğlundan  bu büyük sınavında uzun uzun düşünmesi isteniyor.  Ben ne yapıyorum, nerede hata yaptım, bundan sonra kendime ve çevreme nasıl daha iyi bir insan olabilirim,  vücudumu nasıl koruyabilirim gibi…
İnsanlık Corona sınavından geçerken, uzmanlar da  vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin yol ve yöntemlerini anlatıyorlar her fırsatta. Yaşam boyu bağışıklığı güçlü tutmak hepimiz için önemli çünkü.
Biz de bu konudaki bilgilerin en önemlilerini derlemeye çalıştık. Bağışıklık nasıl bir şey, nasıl güçlenir, onu neler zayıflatır, ne yaparsak güçlendiririz, neler yiyip içmeliyiz?
Aslında “Bağışıklık” kelimesini hep duyuyoruz. Bağışıklık, bir mikrorganizmaya karşı vücudun direncidir.  Vücudumuzun korunma kalkanıdır.
İçtiğimiz suda, yediğimiz yiyeceklerde, soluduğumuz havada gözümüzün göremeyeceği küçük canlılar vardır. Mikroorganizma denilen bu canlılar yararlı ya da zararlı olabilirler. Bizimle iç içedirler.
Vücudumuzun öyle güzel bir sistemi var ki, yabancı tüm bu organizmaları tanır, ayrıştırır ve zararlı gördüklerini savaşarak yok etmeye çalışır.
İnsanın doğumuyla birlikte aktif hale gelen bağışıklık sistemi çeşitli nedenlerle zayıflayınca  hastalığa yakalanma riski de artar.  Bağışıklık sistemindeki zayıflığı fırsat bilen virüs ve mikroplar vücuda akın eder. Sonuçta vücutta enfeksiyonlar gelişir.
Eğer sürekli hasta oluyor ve her zaman burun akıntısı ya da ateşle mücadele ediyorsanız, bağışıklık sisteminize dikkat etmeniz gerekir.
Hasta olmadan önlemi almak, vücudu güçlü tutmak en güzeli olsa gerek.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları;
Doğru ve dengeli beslenmek
Kaliteli uyku
Su içmek
Stresten uzaklaşmak
Kişisel temizlik
Düzenli spor, yürüyüş
Güneşten faydalanmak
Alkol ve sigaradan uzak durmak
Gerekmedikçe fazla ilaç kullanmamak
Fazla kilolardan kurtulmak

 

Düzenli ve Dengeli Beslenme
Beslenmede en önemli kural aslında onu bunu şu kadar yemek yerine, herhangi bir alerjimiz ya da perhizimiz  yoksa her şeyden, düzenli ve kararınca yemek.
Doğru ve dengeli beslenmeyi hayatımıza uygulamamız önemli… Şekeri ve tuzu azaltarak, her gün belirli ölçüde karbonhidrat, protein, sebze, meyve yiyerek doğru bir beslenme şekli oluşturabiliriz…


Kahvaltı Şart
Her sabah düzenli kahvaltı etmeyi ihmal etmemeliyiz. Yumurta, tereyağı, peynir, zeytin, tam tahıllı ekmek , bal, tahin pekmez ve yeşilliklerden oluşan bir kahvaltı oldukça besleyici ve koruyucudur.


Kaliteli Uyku
Uyku deyip geçmemek gerekiyor. Vücudumuzun önemli bir gıdası gibi düşünelim uykuyu. Yetişkinlerin günde 7 saat uyuması önemli. Bu rakam çocuk ve gençlerde daha fazla olmalı. Gece karanlığında bölünmeksizin yapılacak bir uyku bağışıklığımıza oldukça fayda sağlar.


Su Hayat Kaynağımız
Susuz kalmak bağışıklık sistemimize zarar verebilir. Vücudumuzun düzenli aralıklarla toksinleri dışarı atması, sağlıklı olabilmesi için suya ihtiyacı vardır.
Uzmanlar sağlık ve bağışıklık için her gün yaklaşık 2-2,5 litre su içmemiz gerektiğini söylüyorlar. Su içemiyorum, demeyin, kendinizi bir şekilde düzenli su içmeye alıştırın.


Temizlik Temizlik Temizlik
Bağışıklığımızı güçlü kılmanın en önemli yollarından biri gerek vücudumuzu gerek yaşadığımız yeri, gerekse yediğimiz yiyecekleri  temiz tutmakta geçiyor.
Bunun için zararlı kimyasallardan ziyade sirke, arap sabunu gibi doğal temizleyiciler kullanmanızda yarar var.
Temizlik konusunda en önemli ve temel şey, ellerimizi yıkamak ve temiz tutmaktır.
Özellikle dışarıdan gelince ellerinizi sabunlu suyla güzelce yıkayın.


Spor, Yürüyüş , Hareket
Sporu hayatımıza yerleştirmemiz şart. Ben yaşlıyım, hastayım, vaktim yok gibi bahaneler yerine şartlarınız neye uygunsa her gün ona göre biraz hareket yapın, vücudunuzu çalıştırın. Açık havada yarım saat yapacağınız yürüyüş size çok iyi gelecektir, deneyin, görün.


Bağışıklığımızı Güçlendirmek İçin Neler Yiyip İçmeliyiz?
Özellikle maydonoz, kuşburnu, yeşil biber, greyfurt, portakal, mandalina, limon,kivi, çilek, enginar , nar içlerindeki C vitamini açısından önemli yiyecekler.
Zeytinyağı, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler E vitamini bakımından zengin.
Havuç, ıspanak,domates, brokoli, pırasa, bal kabağı gibi sebzeler ise A vitamini türevi olan beta karoten içerir.
Koyu kırmızı, yeşil, sarı renkli tüm meyve sebzeler bağışıklığı arttırıcı özelliğe sahip. Mümkün olduğunca tüketmeye çalışalım.


Omega 3 Yönünden Zengin Besinler
Somon, Sardalya, Ton, Uskumru balıkları; ceviz, badem, nohut, keten tohumu, kuş üzümü, yeşil yapraklı sebzelerde Omega 3 bulunur, dolayısıyla bol bol tüketmekte yarar var.
Uzmanlar haftada iki kez balık yemeyi özellikle öneriyorlar. Bunun yanı sıra haftada bir iki kırmızı et ve bol sebzeyi de ihmal etmeyin.


Ev Yapımı Yoğurt ve Kefiri Sofralarınızdan Eksik Etmeyin
Haftada iki üç defa her türlü bakliyat, her gün ev yapımı kefir, yoğurt,  turşu tüketmek de bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı.
Güçlü bir bağışıklık istiyorsak, soğan, sarımsak sofralarımızın vazgeçilmezi olmalı. Özellikle sarımsak, güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir.


Bitki Çayları Yaz Kış Vazgeçilmezimiz
Doktorunuz aksini söylemedikçe günde 1-2 fincan yeşil çay da bağışıklığı güçlendirici içecekler listesinde yer alıyor.
C Vitamini açısından zengin kuşburnu, soğuk kış günlerinin baş tacı ıhlamur ve  papatya da bizi soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıklardan koruyacak güçlü bitkiler arasında.
Gün içinde boğazınızı nemli tutmak adına sık sık su içmenin yanında faydalı bitkilerin çaylarından yudumlamak iyi gelecektir. Tabii hazır poşet çaylar yerine doğrudan bitkileri demlemenizde fayda var.
Güçlü bağışıklık için düzenli  sağlık kontrolleri yaptırarak vücudumuzun ihtiyac duyduğu vitamin ve mineralleri öğrenip, doktor tavsiyesiyle  ilaç, vitamin takviyesi almak da bir önlem.  Özellikle D vitamininize baktırıp eksikse tamamlamanız önemli.
Aslında bize sunulan tüm yiyecekler ayrı ayrı önemli, şifalı, yeter ki kıymetini bilelim ve yeterince tüketelim.
Vücudumuz  bize verilmiş en önemli emanet, ona iyi bakmak da bizim sorumluluğumuzda.
Sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, uzun ve mutlu bir yaşam sürmeniz dileğiyle…

DİLEK TUNA MEMİŞOĞLU