BLOG

ANAMUR

ANAMUR

İçel, Akdeniz Bölgesinde, Antalya ile Adana arasında yeralan ilimizdir. Doğusunda Adana, Kuzeyinde Niğde, Konya ve Karaman, Batısında Antalya illerimizin bulunduğu İçel ilimizin güneyinde Akdeniz vardır.

İçel ilimizin merkezi Mersin’dir. Mersin dışındaki ilçeler; Anamur, Silifke, Tarsus, Erdemli, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar, Mut ve Çamlıyayla’dır.

 Mut, Silifke ve Anamur Taşeli Platosu üzerindedir. Bu plato Antalya Körfezi’nin sınırları olan dağlarla başlayıp, Erdemli’nin batısındaki Limonlu Çay Vadisi’ne kadar sürer. Bu yöreye Antik Çağ’da ‘Taşlık Kilikya’ anlamında ‘’Cilicia Trachela’’ adı verilmiştir.

Taşeli Platosu’nun yarısında yükseklik 1.500 metrenin üzerindedir. İklimi sert, tarım alanları sınırlıdır. Hayvancılık için gerekli otlakları azdır. Platonun Akdeniz’e bakan kesimleri ve akarsu vadileri yazın yaylak olarak değerlendirilir.

Anamur, İçel’in Akdeniz kıyısındaki son ilçesidir. Anamur’un batı sınırlarının bittiği yerde Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin sınırları başlar.

Anamur Burnu, Anadolu Yarımadası’nın Akdeniz kıyısındaki en güney noktasıdır.

İlçe toprakları kıyıdaki ova şeridi dışında çok dağlıktır. Toros Dağları’nın denize bakan platolarının sularından oluşan Anamur Çayı dik ve dar bir vadide aktıktan sonra güneye döner ve tabanı genişler. Kıyıya yaklaştığında iyice genişleyerek bir alüvyon ovası olan Anamur Ovası’nı oluşturur. Anamur Ovası çok verimli bir ovadır. Öte yandan Taşeli Yaylası ovayı hem soğuk kuzey rüzgarlarından korur, hem de denizden gelen yağmur bulutlarını tutar. Bu nedenle ovada don olayına çok seyrek rastlanır ve sıcak iklim bitkileri de yetişir. Söz gelişi muz, portakal, limon, pamuk, susam, yer fıstığı, enginar, çilek ve badem önde gelen ürünlerdir. Teraslarda bağcılık, iç kesimlerde buğday, arpa ve tahıllar, sebze, meyve yetiştirilir. Hayvancılık yapılır.

Tarih boyunca ormanları ve tuzu ile ün yapan Anamur’un koyları ve plajları özellikle görülmeye değer. Sadece tertemiz, 18 km uzunluğundaki kumsalı dışında 12 koy, deniz ve yüzme meraklılarının emrindedir.

Anamur’un doğal güzellikleri insanlarını etkilemiş olmalı ki Anamurlular sakin, konuksever, aza kanaat eden, tok gözlü kişiler olarak tanınır. Cömert, çalışkan, maddiyata önem vermeyen, düşünceli ve güvenilir Türkmenlerdir. Çevrelerinde dürüstlükleri ile nam yapmışlardır.

Anamur’da gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilir, fiyatların ucuzluğuna şaşırırsınız.

Anamur’un doğal güzelliklerine, tarihi kalıntılarının ve gezilip-görülecek yerlerinin bolluğuna rağmen turizm alanına pek geç girmesinin iki nedeni vardır : Birincisi ağır, oturaklı, sakin, efendi yaradılışlı Anamurluların kendilerini ve illerini övmekten kaçınmaları, İkincisi bol virajlı yollarıdır.

Anamur-Gazipaşa 80 km, Anamur-Silifke 130 km’dir.

ANAMUR (MAMURE) KALESİ

Anamur (Mamure) Kalesi Anamur kıyısında kurulmuştur. Kimler tarafından ve ne zaman kurulduğu belli değildir. Kent ve kale İÖ. 8. Yüzyılda Asurluların, ardından Perslerin, Büyük İskender’in egemenliğine girmiştir. Roma ve Bizans dönemlerinden sonra 13. Yüzyılda Alaeddin Keykubat zamanında Emir Mübazirüddin Ertokus tarafından fethedilmiş, daha sonra Karamanoğulları’nın eline geçmiştir.

Kale’deki tek kitabeye göre Karamanoğlu II. İbrahim Bey tarafından 1450’de büyük bir onarım görmüş ve kaleye Mamure (Mamuriye) adı verilmiştir. 16’ncı ve 17’nci  Yüzyıllarda kaleyi fetheden Osmanlı İmparatorluğu Kale’yi tekrar yenilemiştir.

Kale’yi derin ve geniş bir hendek çevreler, ana girişe bu hendek üzerindeki kemerli bir köprü ile girilir. Kale içindeki yapılardan günümüze cami, türbe, sarnıç, çeşme, ve depolar kalmıştır.

Mamure Kalesi Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden biridir. Cumhuriyet Dönemi’nde iki kez onarım görmüştür.