BLOG

İkonik Gelinlikler

İkonik Gelinlikler

İkonik Kadınların, Birbirinden İkonik Gelinlikleri
Her genç kızın rüyasıdır beyaz atlı prensini bulup dillere destan bir düğün ile evlenmek. Hepimiz birer Elizabeth, Diana, Audrey Hepburn gibi olmak hayaliyle yaşarız. Peki onların gelinliklerindeki küçük detaylara hiç dikkat ettiniz mi? Moda sektörüne yön veren bu tasarımlar bizlere ilham olurken aslında gelinliği taşıyan kadınları ise daha da ikonikleştirdi. Gelin, bu göz kamaştıran tasarımlar arasında zamanda yolculuğa çıkalım…

Kraliçe Elizabeth (1947)
1947 yılında görkemli bir düğün ile evlenen Kraliçe Elizabeth’in gelinliğinde 10.000 inci tanesi işlenmiş olduğunu biliyor muydunuz? Çiçeklerle süslü duvağı ise 15 metre uzunluğundaydı. Zambak ve portakal çiçeği desenleriyle süslü fildişi renginde saten gelinliğin tasarımcısı ise Norman Hartnell. Tasarımında Norman;  Botticelli’nin ünlü tablosu olan Primovera’dan ilham aldığını açıklamıştır.

Jacqueline Kennedy (1953)
Fildişi renginde ipek tafta bir gelinlik ile evlenen Kennedy’nin katman katman inen etek detayı ile farkını ortaya koyan gelinliği ise geniş kesimi ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Omuzları açıkta bırakan yaka ve kol kesimi ise döneminde moda sektörü tarafından beğeni ile karşılandı. Kennedy ailesinin isteği üzerine geleneksel bir bakış açısı ile yapılmış bir gelinlik tercih etmişti. Bel kısmında ve eteklerinin bir kısmında bulunan kat kat drapelerin üzerine balmumundan yapılma çiçekler yerleştirilmişti. Tüm dünya Ann Lowe tarafından yapılan bu tasarımı sevse de ne komiktir ki Jacqueline asla beğenmemiş ve “Kendimi avize gibi hissettim.” yorumunda bulunmuştur.

Audrey Hepburn (1954)
Moda tarihinde zirve olan bir gelinlik düşünün… 1954 yılında Balmain Moda Evi tarafından hazırlanan bu gelinlik Audrey’nin belini ortaya çıkartan, kabarık ama bir o kadar da zarif eteği ile dillere destan bir görüntü sundu. Kollardaki karpuz detayları ve belde bulunan pliler ise döneminde bulunan gelinlik modasına radikal değişiklik sağlamıştır. Duvakta ise canlı çiçekler ile romantik bir görüntü bizlere sunmuştur.  Balmain Moda Evi gelinliğin tasarımında “Audrey’nin romantik dokusundan” ilham aldığını açıklamıştır.

Grace Kelly (1956)
Moda sektörünün bir diğer devrim yaratan gelinliği ise kesinlikle Grace Kelly’nin gelinliğidir. MGM Stüdyolarının 2 Oscar ödüllü kostüm tasarımcısı Helen Rose elinden çıkma kusursuz bir tasarım... Yüksek yakalı, uzun kollu, belde plisesi, zarif kuyruğu ve önde bulunan düğmeleri… Daha ne kadar detay verebiliriz ki... 400 metre kumaş kullanılan bu gelinlik parlak ipek kumaştan ve 125 yıllık point de rose dantelinden pastel pembe renk bir gelinlik ile görücüye çıktı. Gelinliğin bitimi 30 hafta sürdü. Boncuk ve çiçek işlemeli bir duvak kullanan Grace, o dönemin duvak miladı oldu...

Diana Spencer (1981)
Sansasyon yaratan bir hayat... Sansasyon yaratan bir gelinlik... Bizler onu siyah mini elbisesi ile hatırlasak ta, gelinlikte de farkını ortaya koymuştur. 1981 yılında Elizabeth ve David Emanuel tarafından tasarlanan bu gelinlik krem rengi taftadan, bizlere tıpkı Diana gibi gösterişli bir görünüm sunuyor. İnce bel detayı ve kabarık etek gelişiyle ilgi çeken bu tasarım, antika dantel, el yapımı payetler ve tıpkı Kraliçe Elizabeth‘in gelinliği gibi 10.000 adet inci işleme ile süslendi. Duvağı ise 7,5 metre olan bu görkemli gelinliğin ilhamı ise tasarımcıları tarafından; “ Diana’nın, Prens Charles’a olan aşkından ilham aldık” şeklinde ifade edildi.

Kate Middelton(2011)
2011’de büyüleyici bir düğün ile evlenen Prens William ve güzeller güzeli eşi Kate Middelton yakın tarihte evlenmelerine rağmen iyonikleşen bir görüntü ile karşımıza çıktı. Alexander Mcqueen Moda Evi tarafından hazırlanan bu tasarım şampanya rengi, göğüs ve kol detayı ise dantel olan gelinlik ipek ve saten kumaştan yapıldı. Saray kurallarına uygun olarak tasarlanan bu gelinlik moda sektörünü ikiye bölse bile sade ve duru görüntüsüyle tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Tasarım ilhamı ise kraliyet ailesi tarafından “ hem gelenekselliği hem de moderniteyi temsil etmesi isteği” şeklinde dile getirilmiştir.

Monaco Düşesi Charlene (2011)
2011 yılında evlenen bu düşes ise Giorgia Armani Moda Evi tarafından hazırlanan fildişi ipek bir gelinlik ile evlendi. Gelinliğin omuz detayları moda sektöründe birçok şeyi değiştirirken, kullanılan duvak ise bu gelinliği ikonikleştiren asıl detay oldu. 16 metrelik bir duvak hayal edin ve bu duvak için 205 metre ipek organze,166 metre saten ve 40 bin swarovski kristal taş kullanıldı. Kusursuz bir görüntü sergileyen düşes yakın tarih bir gelin olsa da ikonik bir gelin olarak adını yazdırmıştır.

Lady Charlotte Wellesley (2016)
Emilia Wickstead tasarımı olan omuzları açıkta bırakan şal yaka bir gelinlik tercih eden Charlotte, tamamen gösterişten uzak doğal bir görüntü ile karşımıza çıktı. 2016 yılında sade ve bir o kadar da şık bir düğün ile evlenen çift elindeki taze çiçeklerle doğal görünümü daha da zarif bir hale getirdi. Doğallığı ve güzelliği ile tüm moda dünyasına adını altın harflerle yazdırdı.

Meghan Markle(2018)
Kraliyet ailesi tarafından istenmeyen bir gelin hayal edin. Fakat buna rağmen aşkın kazandığı bir evlilik. 2018 yılında tüm dünyanın ilgisini çeken bir kadın! Claire Waight Keller imzalı, Givenchy Moda Evi adı altında tasarlanan bu gelinlik zamansız ve zarif görünüşüyle dikkat çekti. Tamamen gösterişten uzak olan bu gelinlik kraliçe tarafından nasıl karşılandı merak konusu... Gelelim en önemli detay olan duvağa...  5 metre uzunluğundaki, arasında millet topluluğunun sembolleri işlenen duvağı ise göz doldurdu. Ama ne yazık ki gelinliğinde oluşan potlar, ayakkabısının gözükmesi, duvağının kısa kalması “kusursuz” görüntüden çok uzaktı. Ve tüm moda dünyası tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Ama bu onu ikonikleşmekten geri tutmadı. Ee ne demişler reklamın iyisi kötüsü olmaz.

Dipnot : Marilyn Monroe(1954)
İkonik bir kadın dediğimizde hepimizin aklına gelen ilk insan! Ama maalesef trajedi dolu bir aşk hayatı... Her zaman ilgiyi üzerine çeken Monroe,  beyzbol efsanesi Joe Dimaggia ile yaptığı ikinci evliliğinde beyaz kürk yakalı koyu kahverengi kalem bir elbise giyerek yine tüm magazinin ve moda dünyasının ortasına bomba gibi düştü ve adından söz ettirdi. Ne diyebiliriz ki karşısında saygı ile eğilmekten başka?

Melis Emiroğlu